Pěstování arašídů na parapetu je snadné – jde o zajímavý experiment s chutnou pointou
Pěstování arašídů na parapetu je snadné – jde o zajímavý experiment s chutnou pointou. Arašídy lze pěstovat i u nás. Ochotně vám porostou i v květináči – stačí jim jen dopřát vše, co potřebují a úroda vás opravdu potěší.
Něco málo o podzemnici olejné
Arašíd, známý také jako podzemnice olejná (Arachis hypogaea), burák nebo zemní ořech, patří do čeledi bobovitých. Pěstuje se především pro svá jedlá semena, která se běžně konzumují jako pochutiny nebo se z nich vyrábí arašídové máslo a olej na vaření. Arašídy se obvykle pěstují na polích, ale při správné péči se jim může dařit i v nádobách.
Výsev semen podzemnice olejné
Arašídy se obvykle pěstují ze semen, ale nestačí jen tak ledajaká. Nelze použít pražené nebo zpracované arašídy z obchodu s potravinami, protože prošly úpravou, která brání klíčení. Místo toho kupujte syrová, nezpracovaná semena arašídů z renomovaných zdrojů, které jsou snadno dostupné na internetu. Při výsevu semen arašídů mějte na paměti následující faktory:
- Semena zasejte, když teplota půdy trvale přesahuje 20 °C a zahřívá se na letní období.
- Semena vysévejte ve vzdálenosti asi 2 až 3 cm od sebe a zasaďte je 1 až 2 cm hluboko do substrátu.
- Zajistěte, aby nádoba dostávala dostatek slunečního světla, protože arašídy potřebují k růstu a zdravé úrodě plné slunce.
Ochotně vám porostou i v květináči – stačí jim jen dopřát vše, co potřebují
Foto: Pixabay
Péče o rostliny podzemnice olejné
Půdu udržujte trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Když je horní centimetr půdy na dotek suchý, zalévejte hloubkově. A myslete i na to, že arašídům se daří v teplém počasí. Chraňte je proto před nízkými teplotami a mrazem, které by mohly poškodit jejich růst. Od výsadby do zralosti trvá sklizeň podzemnice olejné přibližně 120 až 130 dní.
Že je čas sklízet poznáte tak, že listy začnou žloutnout. Rostliny podzemnice olejné opatrně vykopejte a buďte opatrní, abyste je nepoškodili. Setřeste přebytečnou zeminu a poté nechte arašídy asi týden sušit na teplém a suchém místě. A pak už je stačí jen vylousknout a zkonzumovat. Zda je předtím opražíte nebo ne necháme na vás.
Zdroj: https://nationalpeanutboard.org/news/how-to-grow-peanuts-at-home/, https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20706839/growing-peanuts/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)