Peroxid jako nejlepší kamarád okurek. Ochrání je před nemocemi i škůdci

Okurky

Peroxid jako nejlepší kamarád okurek. Ochrání je před nemocemi i škůdci. Peroxid vodíku, jednoduchá sloučenina vodíku a kyslíku (H2O2), je známý nejen pro své využití v lékařství, ale také pro svou účinnost na zahradě, a to zejména při pěstování okurek. Jeho aplikace přitom není vůbec obtížná.

Jak pomáhá peroxid v zahradnictví

Peroxid vodíku je bezbarvá kapalina, která působí jako mírné antiseptikum a má silné oxidační vlastnosti, což z ní činí vynikajícího kandidáta pro různé aplikace v zahradnictví. V záhonu se totiž rozkládá na vodu a kyslík – a obojí proniká přímo ke kořenům. Tento dodatečný kyslík může zlepšit zdraví kořenů mnoha rostlin a stimulovat jejich růst. Aplikace je přitom jednoduchá.

Smíchejte dvě polévkové lžíce 3% peroxidu vodíku s jedním litrem vody. Toto zředění zajistí, že roztok bude dostatečně silný, aniž by poškodil rostliny. Roztok aplikujte každých několik týdnů, abyste zachovali jeho účinnost při podpoře zdravého růstu a ochraně proti škůdcům a chorobám.

Okurky Peroxid jako nejlepší kamarád okurek. Ochrání je před nemocemi i škůdci

Foto: Pixabay

Výhody peroxidu vodíku pro okurky

Konkrétně u okurek má však tento zahradnický pomocník ještě další pozitivní efekt – pomáhá při výsevu. Namočením semen okurek do zředěného roztoku peroxidu vodíku je lze dezinfikovat a zvýšit dostupnost kyslíku, což podporuje jejich rychlejší klíčení a silný raný růst (použijte stejnou koncentraci jako v případě hnojení).

Ochrana proti škůdcům a chorobám

A nesmíme zapomenout ani na jeho fungicidní a insekticidní vlastnosti. Do výše zmíněného roztoku stačí přidat ještě jeden díl vody a použít ho jako postřik. Ochrání tak okurky proti padlí, plísni šedé, roztočům nebo mšicím. Jako prevenci ho stačí aplikovat jednou denně, ovšem máte-li už s nemocemi nebo škůdci problém, ošetřujte své okurky každý druhý den, dokud se jejich stav nezlepší.

Pokud však ani po týdnu nebude patrná žádná změna, použijte raději osvědčené komerční prostředky z obchodu. Budete tak mít jistotu, že o svou úrodu nepřijdete. A nezapomeňte ani na správné hnojení – jde to i organicky.

 

Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/zeleninova-zahrada/tipy-pestovani-okurek/, https://www.rostlinky.cz/blog/pestovani-okurek-od-seminka-po-salat.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)