Péče o trávník po zimě: Co je dobré udělat právě teď

Trávník

Péče o trávník nemá svá přesná pravidla. Dost bude záležet na tom, jaká byla zima a také na tom, jaké je aktuální počasí. Proto jsou rady pro péči o trávník obvykle formulovány spíše všeobecně. Stačí jen několik jednoduchých kroků, které provedete po zimě, abyste pomohli trávníku se co nejdříve vzpamatovat. Tyto kroky by měl znát každý, kdo touží mít krásný zelený trávník.

Srovnejte krtince se zemí

Krtince nejsou příliš pěkné, bohužel se po zimě často vyskytují. Je potřeba se jich zbavit. Spíše než abyste je zašlapávali, zkuste rozprostřít zeminu z nich po celém trávníku. Krtčí hromádky jsou tvořeny ze spodních vrstev půdy, které běžně neobděláváte a do kterých kořeny rostliny obvykle nezasahují. Jsou tedy zdrojem důležitých živin. Pokud je nechcete rozprostřít po trávníku, využijte je jiným způsobem – například na pěstování rostlin. Taktéž je dobré trávník před tímto krokem vyčistit od zbylého listí, mechu a odumřelých částí rostlin.

Listy v trávě

Foto: Pixabay

Vymezte okraje trávníku

Je jedno, jestli se do tohoto úkonu pustíte na jaře nebo na podzim. Aspoň jednou za rok byste měli vzít rýč a vytvořit jím okraje trávníku. Uděláte to jednoduše tak, že přečnívající trávník rýčem oddělíte. Trávník tak získá kompaktnější tvar.

Válcování

Válcováním trávníku se zbavujete vzduchové kapsy, která se může tvořit na různých místech v trávníku. Tato se vytváří v důsledku zamrzání a následně rozmrzání půdy. K válcování přistupujeme tehdy, kdy už se v trávníku nenachází sněhová vláha, protože pak bychom vytvořili příliš hutnou půdu.

Vertikutace

Po zimě je také dobré vrhnout se na vertikutaci, která odstraní neprostupnou vrstvu odumřelých listů, mechu a dalších nečistot. Ty se během zimy nahromadí a neumožní trávníku vstřebávat dostatek vody a živin. Hnojiva použitá na trávník tedy budou bez vertikutace využita velmi neefektivně, což je plýtvání zdroji i penězi. Kromě toho se vertikutací zbavíme taktéž drnů, což zlepšuje růst trávníku. Půda musí být opět spíše suchá. Použít můžete ruční nebo mechanický vertikutátor (ten se dá i pronajmout). Trávník je třeba zpracovat jedním a poté druhým směrem. Rostlinné zbytky pak z trávníku shrabeme obyčejnými hráběmi.

  • Vertikutaci provádíme jednou za vegetační období, a to od tří nebo čtyř let od založení trávníku.
  • Po vertikutaci můžete přistoupit ke hnojení trávníku. Použijte startovací hnojivo, které můžete rozhazovat ručně nebo pomocí rozmetadla (to je přesnější).

Provzdušnění

Provzdušněním se dá dosáhnout lepšího stavu trávníku. Vyplatí se díry, které takto v trávníku vzniknou zasypat pískem, který prodlouží provzdušňovací efekt. Provzdušnění je možné provést mechanicky (je možné zakoupit jej společně s vertikutátorem), s pomocí vidlí nebo speciálních bot, které mají na podrážkách hroty.

Rekonstrukce prázdných míst

Holá (nebo řídká) místa v trávníku zryjeme. Hráběmi zapracujeme trávníkový substrát spolu s pískem a zarovnáme. Takto jsme připravili plochu pro travní semeno určené na dosev. Po vysetí upěchujeme válcem popřípadě dřevěnou latí (položíme na trávník a stoupneme na ni). O tato místa je třeba pečovat obzvláště pečlivě – nenechte je vyschnout.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-pielegnacja-trawnika-po-zimie,nId,4914735

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/8-kroku-jak-dostat-travnik-po-zime-znova-do-formy/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!