Jak přilákat užitečné včely na zahradu? Poskytněte jim přesně to, co mají rády

včela

Včely patří k hmyzu, který nikdo z nás moc nevnímá, a to pouze do té doby, než k nám doletí. Určitě jste se však mnohokrát zamysleli nad tím, jak moc je pro nás zrovna tento hmyz důležitý. Zajišťuje totiž veškerou úrodu, která ve výsledku končí na našich talířích. Proto bychom měli včely raději chránit. Abyste jim poskytli útočiště a bezpečný prostor, nemusíte být včelař. Bohatě postačí, když jim nabídnete prostor a rostliny bohaté na pyl. Jaké rostliny tedy vysadit na svou zahradu?

Vysaďte medonosné trvalky

Abyste každoročně nemuseli vymýšlet, jaké květiny vysázet na záhon pro včely, vysaďte jednoduše trvalky, které vám tam vydrží. Mezi první patří například sasanky, které vaši zahradu ozdobí jemnými květy v krásných a různých barvách. Poskytněte jim přímé slunce a vlhkou půdu. K dalším patří krokusy, které patří mezi jarní květiny, a právě díky nim včely po zimě nabírají sílu a energii po zimě. Skvělé je, že je nemusíte po odkvětu vykopávat. Pokud zemina není na jaře přemokřená, porostou vám na zahradě klidně i desítky let. 

Třapatka
Foto: Pixabay

Echinacea nebo-li třapatka, má krásné květy a na péči není náročná. Navíc se jedná o bylinku, kterou lze využít pro posílení imunitního systému. Taktéž pomáhá při nachlazení a při kašli. A kam ji umístit? Prakticky kamkoli, a se zálivkou to přehánět nemusíte. Včely také milují jiřiny, které najdeme v mnoha barvách. Ty už však vyžadují více péče. Ideálně pro ně najděte slunné stanoviště, poskytněte jim občasnou zálivku a na zimu jejich hlízy vykopejte a umístěte například do garáže, zahradního domkuzahradního domku nebo do sklepa.

Dalšími jsou pelargonie, které má na svém parapetě většina z nás. Nejsou tolik náročné a včelám pomohou.  

Měsíček
Foto: Pixabay

Další rostliny aneb letničky včelkám

Mezi letničky patří například měsíček lékařský. Jedná se o léčivku s krásnými oranžovými květy. Můžete se z něj těšit nejen vy, ale také včely. Navíc si z měsíčku můžete vyrobit mast či obklad. Umístěte jej na slunce a občas ho zalijte. Dále astry, které seženeme v různých barvách, umí krásně zdobit jakoukoli zahradu. Nesnesou přemokřenou zeminu, ale pravidelná zálivka je pro ně ideální.

Poslední rostlinu, kterou zmíníme, je slunečnice. Mají krásné a velké květy, které jsou přímo lákadlem pro včely. Ideálním stanovištěm je pro ně slunné místo a občasná zálivka. V zimě díky nim můžete přilákat ptáky.       

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841996/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4068831/, https://www.magazinzahrada.cz/doprejte-vcelam-medonosne-rostliny/, https://living.iprima.cz/zahrada/medonosne-rostliny-pro-vcely-cmelaky

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)