Pažitka jako zelenina pro zelenáče

První pohled na jarní užitkovou zahrádku je většinou soustředěn na pažitku. Tato vytrvalá rostlinka původem ze Středomoří je poměrně oblíbená, a to hlavně jako aromatické koření určené k mnohým typům pokrmů. Výška jejich zelených částí může dosahovat až 80 centimetrů a v případě květenství se objeví fialové kvítky kulatého charakteru. Semínka mají černou lesklou barvu. Z hlediska pěstování pažitka nijak výrazně náročnou rostlinou není, nicméně není od věci připomenout si několik zásad, které výrazně dopomohou k jejímu kvalitnímu růstu.

Stanoviště a péče o pažitku

Základem pro úspěšné pěstování pažitky je bezesporu volba správného stanoviště. Ideální je pro ně místo s dostatečným množstvím světla a tepla. Pokud mají navíc půdu s obsahem vápníku, tak není co řešit. Množení pažitky je vegetativního charakteru, takže od dubna do srpna můžeme odebrat zhruba 2 až 3 centimetry velké trsy. Výsevy se provádějí zejména v srpnu do skleníků nebo jiných krytých prostor a k růstu pažitky dojde v březnu dalšího roku. Jinak je možné realizovat klidně i jarnáí výsev do skleníku v únoru.

Zálivka a hnojení

Z hlediska zalévání není pažitka nijak výrazně náročná a stačí ji zalít opravdu jen sem tam. Jinak si vodu výrazně nevyžaduje. Jestliže chcete mít skutečně krásnou pažitku, není od věci ji občas zahnojit. Stačit by vám k tomu mělo NPK hnojivo. V případě pěstování pažitky v nádobě je zapotřebí hnojivý roztok podávat.

Co zničí vaši pažitku

Při pěstování pažitky byste se měli vyhnout veškerým pesticidům. Díky pěstování v malém množství se většinou různých chorobám a škůdcům vyhne. Problémem bývá zejména zasychání špiček, za něž mohou háďátka, vrtalka pórová anebo rzivost cibule. Při pěstování určitě není třeba výrazně dbát na nějakou specializovanou ochranu. Budete tak mít klid. Pokud navíc vyberete nějaký rezistentní druh, pak vám jej škůdci a choroby rozhodně nezničí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.