Pastinák vs. petržel: jaký je mezi nimi rozdíl

Pastinák

Pro některé lidi je poměrně problematické rozlišit od sebe některé druhy zeleniny. Tento problém obvykle nastává také u pastináku a petržele. Oba dva druhy zeleniny jsou bílé a vypadají velmi podobně. Pokud se ale podíváte pozorně, můžete vidět rozdíl již na první pohled. Ještě patrnější je pak rozdíle mezi těmito dvěma při ochutnání. Čím se od sebe přesně liší vzhledově a jaké jsou jejich další, již méně patrné odlišnosti, se můžete dočíst v tomto článku.

Jak na první pohled poznat rozdíl?

Zatímco pastinák má nať jakoby propadlou, petržel má tuto část naopak vyboulenou nahoru. Tyčí se jako malá hora, ze které trčí zelená nať. Další rozdíl je v tom, že pastinák má obvykle také silnější kořen a je měkčí. Petržel je obvykle jak tenčí, tak má také hladší povrch a celkově je menší. Vzhled ale rozhodně není to jediné, v čem se tato zelenina liší.

Petržel

Petržel: Foto Pixabay

Chuť a vůně

Rozhodování je snazší, když vezmeme v úvahu další vlastnosti: chuť a vůně jsou velmi odlišné. Zatímco kořen petrželky voní a chutná intenzivně po petrželce, pastinák svou chutí připomíná mrkev. Při vaření je pastinák jen mírnou alternativou petržele, protože chutná mírně sladce až ořechově a může připomínat i celer či již zmiňovanou mrkev. Chuť petržele je ostřejší než chuť pastináku.

Pastinák a petržel: tipy na přípravu a skladování

Obě kořenové zeleniny lze připravovat syrové nebo vařené. Pastinák chutná dobře v polévkách a dušených pokrmech. Vychutnat si jej ale můžete také v salátech nebo na přípravu zeleninových placiček. Nakrájený na plátky jej můžete usmažit. Ve směsi s jablky, červenou řepou a jinou kořenovou zeleninou jej můžete také použít k přípravě lahodného džusu nebo smoothie. Před zpracováním je třeba petržel i pastinák důkladně očistit pod tekoucí vodou a poté oloupat.

Tipy pro nákup

Ať už kupujete pastinák nebo petržel, raději vybírejte menší kousky. Čím menší, tím jemnější je chuť obou kořenových zelenin. Slupka by měla být pevná a neporušená. Oba druhy zeleniny mají relativně dlouhou trvanlivost, kterou můžete prodloužit tím, že je zabalíte do vlhkého hadříku a skladujete v lednici. Takto vám v bezvadném stavu vydrží až deset dní.

Pastinák: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!