Parazitické hlístice: nejedná se o škůdce! Jejich použití si zamilujete

Hmyz

Parazitické hlístice: jakkoli zní jejich název nebezpečně, nemusíme se jich příliš bát. Jedná se totiž o skvělý ekologický způsob, jak se zbavit některých škůdců, kteří kladou svá vajíčka do půdy a jejichž larvy se následně živí kořínky rostlin. Typickým příkladem tohoto škůdce je třeba smutnice, malá černá moucha. Můžeme se snažit pochytat ji na žluté lepové desky nebo spařením substrátu, jako nejúčinnější se ale osvědčili právě hlístice!

Proti lalokonoscům

Hlístice (Heterorhabditis) jsou velmi užitečné také proti lalokonoscům. Jedná se o brouka, pro kterého je typický dlouhý „nosík“ a tykadla. Tento brouk je velice nebezpečný zejména pro rododendrony, azalky a jahodníky, jejichž listy s velkou rychlostí okusuje. A ještě rychleji se množí. Nebezpeční jsou také v tom, že jsou aktivní především v noci, takže je přes den příliš nevidíme. Jsou nenápadní. Svá vajíčka kladou do půdy v oblasti kořenů rostlin. Jejich larvy pak kořeny okusují. Takže tento brouk je nepříjemný jako larva, i jako dospělí jedinec. Proto je třeba se jej zbavit.

Hlístice

Foto: Commons.wikimedia.org, Autor Dihong Lu

Kdy použít parazitické hlístice?

Použití parazitických hlístic je třeba načasovat tak, abychom je aplikovali v období, kdy se z vajíček líhnou larvy. U lalokonosců se jedná o období od srpna do asi poloviny října. V tomto období můžete parazitické hlístice použít. Pro rostliny nejsou vůbec nebezpeční, živí se pouze vylíhnutými larvami různých škůdců. Hlístice se budou také množit. Pokud je tedy použijete v nesprávném období, kdy se škůdci nelíhnou, nebudou se mít hlístice čím živit a odumřou. Vaším rostlinám ale neublíží. Jejich použití bude ale zbytečné.

Hlístice se také rychle množí

Pokud se vám zdá balíček s parazitickými hlísticemi příliš malý, nezoufejte. Každá hlístice se dostane dovnitř svého hostitele (do larvy), kde naklade asi 1 500 vajíček. Uvnitř larvy se pak líhnou hlístice, které se rozlézají po okolí a hledají a napadají další hostitele. Díky tomu se plocha, která je hlísticemi chráněna postupně rozšiřuje. Na ochranu hlísticemi se můžete spolehnout po dobu asi šesti týdnů.

Proti obaleči jablečnému

Dalším velmi nepříjemným škůdcem je obaleč jablečný a švestkový, který napadá různé ovocné stromy. K jejich likvidaci je dobré použít hlístice rodu Steinernema. Tyto hlístice se používají také proti smutnici i u hrnkových květin, a to celoročně. K ochraně ovocných stromů je dobré použít hlístice v období od října do prosince, když je teplota vzduchu alespoň 10 °C po několik hodin denně. Tímto způsobem se můžete zbavit až 80 % všech přezimujících housenek obalečů. Výhodné je, že použití hlístic je velmi jednoduché a navíc stačí jen jedna aplikace.

Zdroj:

https://www.ireceptar.cz/doporucujeme/hlistice-a-jejich-pouziti-v-podzimni-zahrade-20200916.html

https://www.pasti.cz/blog/zbavte-se-brouku-lalokonoscu-manual/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!