Pár tipů na pěstování salátu

Salát

Zahradní sezóna je na spadnutí, a proto máme několik cenných rad na pěstování salátu. Ten je totiž jednou z nejoblíbenějších a nejvíce pěstovaných plodin. Sadí se brzy na jaře, nejpozději dva týdny před posledními mrazíky. Jedním z hlavních triků je nesadit všechno najednou, ale opakovat výsadbu zhruba po 14 dnech, abyste mohli salát spotřebovat vždy čerstvý. Tady je několik dalších užitečných tipů na výborný domácí salát.

Mladý je dobrý

Salát chutná nejlépe, když je čerstvý a mladý. Tehdy je nejjemnější. Postupným uzráváním stárne, ztrácí svou svěžest a šťavnatost a začíná být hořký. Před vysazením salátu je dobré půdu pěkně nakypřit a načechrat pomocí rýče nebo motyky a přidat hnojivo, kompost nebo speciální výživu na saláty. Uvidíte, jak bude salát jemný.

Jak připravit záhon

Záhon na salát si připravte celý najednou, výsadbu ovšem střídejte v několika fázích a saďte zhruba po 14 dnech. Osaďte vždy maximálně čtvrtku záhonku. Dosáhnete tím toho, že vám salát bude dozrávat postupně a vy si ho pak můžete užívat delší dobu. Semínka nemusíte sadit do řádku, stačí odstranit kousek půdy, nabrat pár semínek do hrsti, libovolně rozsypat a zahrnout. Ihned po zasazení salát zalijte.

Salát

Salát: Foto Radek Štěpán

Rychlost růstu

Salát roste poměrně rychle a už pár dní po zasazení uvidíte první klíčky. Obvykle je dobré sazenice trochu protřídit, aby si navzájem zbytečně nebraly živiny. Jak bude salát postupně růst, můžete už začít otrhávat první lístky. Ty jsou velmi sladké a křehké. Zhruba po 14 dnech můžete zasadit další část záhonku.

Jednoduchý recept na salátovou zálivku

Budete potřebovat trochu octa, olivový olej, lžičku hořčice, česnek, med a špetku soli. Tyto ingredience promíchejte, přidejte do nich trochu nasekaných ančoviček a kapary, majonézu a všechno dobře promíchejte. Získáte výborný salátový dressing, který se hodí téměř ke každému salátu.

Salát: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.