Osteospermum: Pěstování kapské kopretiny

Osteospermum

Když se řekne Osteospermum, mnohým se vybaví kapská kopretina označovaná také jako modroočko. Určitě se ale nenechte zmýlit, květy může mít také fialové, červené nebo žluté či růžové. Afrika již dokázala nabídnout spousty zajímavých kultivarů, nicméně tato letnička nabízí milovníkům květin skutečný zážitek. Ve své domovské zemi dokáže Osteospermum ecklonis vytvořit útvar keřovitého charakteru s květy o velikosti dosahující až 12 cm. Typická je rostlina především zavíráním květu za špatného počasí.

Letnička z okraje záhonu

U nás tuto letničku najdeme na okraji záhonu. Potřebuje zejména prosluněné stanoviště a v případě pěstování v truhlíku také propustný substrát. Přemokření v pěstební nádobě rostlina nese velmi špatně a často vede k uhnití kořenů. Jinak si dejte pozor i na méně slunná místa, jelikož na nich může docházet k eliminaci květenství. Pokud na rostlině již uvidíte odkvetlé kusy květů, je třeba je neprodleně odstranit. Zemina při pěstování musí zůstat ve vlhku, aby se jí dařilo dle potřeb. Pozor na výskyt molice v případě pěstování rostliny ve skleníku.

Přezimování kapské kopretiny

Mnozí pěstitelé nechtějí nechat rostlinu umrznout a snaží se ji pěstovat i přes zimní období. Jestliže se o to hodláte pokusit také, vyplatí se ji seříznout na 30 cm a následně uložit do chladné místnosti s teplotou pohybující se okolo 10 stupňů Celsia. Na jaře pak rostlinu přesadíte do míst s teplotou okolo 18 stupňů Celsia. To už začnou rašit výhony, na něž se jistě těšíte. Přezimování kapské kopretiny v bytech je značně problematické a fakticky nerealizovatelné.

Vypěstujte si modroočko ze semínek

Kapskou kopretinu nemusíte nutně pěstovat pouze z řízků. Pokud si v březnu vysejete do lehkého substrátu s perlitem její semínka, určitě vyklíčí. Doba, kdy se klíčky objeví, by se měla pohybovat okolo 14 až 21 dní. teplotu udržujte cca na 20 stupních Celsia.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.