Gladiola

Výsadba gladioly

Gladiola: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Kdy sázet gladioly? Jakým způsobem tak činit? Přesně na tyto otázky se budeme specializovat. V každém případě je třeba myslet na to, že výsadba musí být hotová do konce měsíce května. Rozhodně nic ale neuspěchejte, jelikož pozdní mrazíky by mohly se sazenicemi ještě zle nedobře zatočit. Důležitý je i značně prohřátý půdní podklad. Pokud volíme studený, jsou poté sazenice mnohem náchylnější k houbovitým chorobám anebo jiným potenciálním problémům. Jak tedy vsazování gladiol řešit?

Na jaké místo gladioly vysadit?

Gladioly milují sluníčko. I proto se vyplatí zasadit je na značně prosluněném místě. Vytvoří se tak hodně dlouhé a vzhledově povedené klasy. Právě z nich se vyvinou květy, na něž bude radost pohledět. Důmyslná by měla být i volba zeminy. Výborná je především skupinová výsadba. Hlízy by neměly být roztroušené po zahradě. Optimální je propustný hlinitopísčitý podklad. Pozor na přímé vápnění a ještě nezetlelý kompost. Samotné pH půdy by se mělo pohybovat okolo 7.

Postup výsadby je důležitý

Ještě před výsadbou se vyplatí popřemýšlet o namočení hlíz. Není nezbytné. Jestliže se u vás ale dříve vyskytly houbovité choroby, vyplatí se k tomuto kroku přistoupit. K moření je optimální například přípravek Actellic. Dobrý je i Desic Mega. Důležitou roli hraje i hloubka výsadby. Silnější hlízy musejí jít hlouběji a naopak menší musí být v mělčím podkladu. Tzn. nějakých 15, respektive 10 cm. Vzdálenost řad činí zhruba od 30 do 80 cm. Delší vzdálenost je lepší, jelikož se spíše zamezí houbovitým chorobám.

GladiolaGladiola: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Následná důležitá péče

Při vysazování je třeba zeminu utužit a následně pozemek pořádně zalít. Až do doby, než hlízy vzejdou, postačí jedna jediná velmi vydatná zálivka. K rostlinám se vyplatí napsat i samotný název kultivaru. Rostliny vyraší za nějakých 10 až 14 dní, delší dobu čekat nemusíte. Pozor na plevel, půda musí být prostá jakýchkoli dalších rostlin ubírajících živiny.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Jiřina Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych poradit kdy mám sklízet cibule od gladiol a od kal, jestli hned po odkvětu nebo je mám nechat jěště v zemi nějakou dobu, děkuji Sychrová

 2. Petr Odpovědět

  Asi jsem natvrdlej, takže nechápu proč je nad článkem o gladiolech fotka kosatce. Asi někde soudruzi z NDR udělali chybu. Nebo soudruh v redakci neví jak vypadají gladioly. Mám zahradu teprve 30 let, tak se pořád učím. 60 ovocných keřů, stromků a stromů, rajčata, okurky, papriky, brambory, cibule, česnek, jahody, spousty bylinek, papriky, hrášek, ředkvičky, hokkaida, melouny, rakytník, maliny, angrešty, rybíz. Kupodivu i pár kytek, mezi nimi i kosatce i gladioly. Prostě začátečník….

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji moc, je to zhruba rok zpět, co mi spadl web a některé obrázky se nahazovaly v rychlosti.
   Změnil jsem, mějte se!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *