Olověnec se představuje

Olověnec

Jedna z nejkrásnějších modře kvetoucích rostlin, to je olověnec. Uchvátí vás zejména svou unikátní modří květů a také svou dlouhou dobou kvetení. Celé léto až do října. Barevný efekt kvetení přechází od světle modré švestkové až po nafialovělé odstíny. Navíc jsou Olověnce k prodeji už i na e- shopech.

Olověnec – pěstování a řez

Keře dorůstají výšky půl metru až dva metry a mají převisající tenké a dlouhé větve, které nesou bohaté okolíky květů. Něžné květy se pak na výhonech vznáší jako obláčky v odstínech modré. Olověnce mají rádi slunná a chráněná místa. Po celou dobu, kdy Olověnec kvete potřebuje vydatnou a pravidelnou zálivku. Zemní bal by neměl vyschnout. Pro prodloužení doby kvetení až do října je třeba každých čtrnáct dní hnojit výživou určenou na květ, která má vysoký obsah draslíku. S pěstováním Olověnce souvisí také tvarování keře, to provádějte především na jaře a na začátku léta. Hlubší řez však proveďte jen při přesazování, poté odstraňujte výhony, které nevhodně rostou.

Olověnec a přezimování

Olověnce jsou stálezelené keře, původně z Jižní Afriky, takže v našich podmínkách by zimu přežily jen těžko. Na konci září, pokud je teplejší počasí tak až v říjnu, přeneseme do domu a umístíme do světlé chladnější místnosti, kde teplota nespadne pod 5°C.  Místnost by měla být také vzdušná. Zálivku během zimy omezte, ale nedovolte, aby kořenový bal přeschl.

Kombinujte

Koncem léta vytváří Olověnec na prosluněných terasách romantickou atmosféru. Hodí se také do skupiny s jinými nádobovými rostlinami třeba s mučenkou, citrusy, oleandry, mirtou, vavřínem nebo levandulí a jinými bylinkami, které vytvoří atmosféru přímořského italského či francouzského venkova. Skvěle se také Olověnec doplňuje s modře kvetoucími rostlinami jako jsou otočníky nebo kalokvěty.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.