Olověnec

Olověnec se představuje

Jedna z nejkrásnějších modře kvetoucích rostlin, to je olověnec. Uchvátí vás zejména svou unikátní modří květů a také svou dlouhou dobou kvetení. Celé léto až do října. Barevný efekt kvetení přechází od světle modré švestkové až po nafialovělé odstíny. Navíc jsou Olověnce k prodeji už i na e- shopech.

Olověnec – pěstování a řez

Keře dorůstají výšky půl metru až dva metry a mají převisající tenké a dlouhé větve, které nesou bohaté okolíky květů. Něžné květy se pak na výhonech vznáší jako obláčky v odstínech modré. Olověnce mají rádi slunná a chráněná místa. Po celou dobu, kdy Olověnec kvete potřebuje vydatnou a pravidelnou zálivku. Zemní bal by neměl vyschnout. Pro prodloužení doby kvetení až do října je třeba každých čtrnáct dní hnojit výživou určenou na květ, která má vysoký obsah draslíku. S pěstováním Olověnce souvisí také tvarování keře, to provádějte především na jaře a na začátku léta. Hlubší řez však proveďte jen při přesazování, poté odstraňujte výhony, které nevhodně rostou.

Olověnec a přezimování

Olověnce jsou stálezelené keře, původně z Jižní Afriky, takže v našich podmínkách by zimu přežily jen těžko. Na konci září, pokud je teplejší počasí tak až v říjnu, přeneseme do domu a umístíme do světlé chladnější místnosti, kde teplota nespadne pod 5°C.  Místnost by měla být také vzdušná. Zálivku během zimy omezte, ale nedovolte, aby kořenový bal přeschl.

Kombinujte

Koncem léta vytváří Olověnec na prosluněných terasách romantickou atmosféru. Hodí se také do skupiny s jinými nádobovými rostlinami třeba s mučenkou, citrusy, oleandry, mirtou, vavřínem nebo levandulí a jinými bylinkami, které vytvoří atmosféru přímořského italského či francouzského venkova. Skvěle se také Olověnec doplňuje s modře kvetoucími rostlinami jako jsou otočníky nebo kalokvěty.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Hana Odpovědět

  dobrý den, mám na Vás dotaz s prosbou o odpověď….
  mám nádherně vzrostlý olověnec,
  problém mám s jeho zazimováním,
  předem děkuji

 2. Majka Odpovědět

  Dobrý den, mám olověnec asi půl roku a začínají se mě dělat hnědé fleky na okraji starších listů.
  Na nových listech jsou zatím zelené. Je umístěn na sluném místě ale někdy fouká silnější vítr. Vody má dost.
  Děkuji za radu.
  Majka

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   předpokládám, že teď při zimování hnědnou staré listy. Je to normální, i stálezelené keře listy shazují. Primárně v období, kdy je nejkratší den. Samo zimování je pro rostlinu stres, takže se s tím nedá moc dělat. Co nejvíc světla. Vítr může, ale taky nemusí vadit.
   Jinak máme na webu poradnu vpravo dole, kdyžtak příště můžete napsat i tam, snažíme se odpovídat co nejrychleji.
   Mějte se!

 3. Milena koštálová Odpovědět

  dobrý den,prosím máte na prodej keřík olověněc?
  Vzala bych i dva.Moc předem děkuji.

  1. Aster Odpovědět

   Víte co, tohle tady určitě není zahradnictví.
   Já taky pořád vysvětluju lidem vašeho typu, že nemám zahradnictví, že ty zahrady JEN navrhuju a vysazuju jen těm, kterým jsem je předtím navrhla…a tady toto taky určitě není prodejna.
   Musíte jít do ZAHRADNICTVÍ a tam se domluvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *