Odstranění rostlin rajčat ze zahrady krok za krokem

Rajčata

Všechno hezké jednou končí, a to platí i o sezóně rajčat. Odstranění rostlin rajčat není náročná činnost, má ale svá pravidla. Poté, co sklidíte všechna rajčata, je čas přistoupit k vyčištění prostoru, kde rajčata rostla. Můžete se ale také rozhodnout nechat nedozrálé plody na rostlině. V takovém případě rostlinu zavěste vzhůru nohama a čekejte, zda rajčata dozrají.

Kam vysadit rajčata?

Tuto otázku si budete pokládat příští rok na začátku rajčatové sezóny. V první řadě je dobré si poznamenat do nějakého deníku, kde rajčata v letošním roce rostla. Díky tomu budete příští rok vědět, kam je nemáte vysadit. V půdě se totiž mohou uchovat případné nemoci nebo škůdci, která by si napřesrok mohla na rajčatech pochutnat. Do deníku si můžete poznamenat také to, jaká opatření v průběhu roku provedete (hnojení, záchranná opatření apod.). V příštím roce budete vědět, co vám pomohlo.

Suchá rajčata

Foto: Pixabay

Střídání plodin

A vy byste si zadělali na problémy a v horším případě mohli přijít klidně i o celou úrodu. Do svého zahradnického deníku zapisujte nejenom rajčata, ale také další rostliny. Díky tomu pro vás bude snadné zachovat střídání plodin. Dalším problémem, který vyvstává v problematice střídání plodin je vyčerpávání živin z půdy. Pokud byste vysazovali rajčata každý rok na stejné místo, ochudili byste půdu o živiny, které rajčata potřebují. A tím byste mohli zhoršit její stav.

Odstraňte podpěry

Rostliny jsme na ně s láskou vyvazovali, když se rozrůstaly. Na konci sezóny je prvním krokem k odstranění rajčat ze zahrady, odstranit právě podpěry. Začněte tak, že odstřihnete provazy, kterými jste rostlinu k podpěře poutali. Poté z půdy vytáhněte samotnou podpěru. Před uskladněním ji důkladně omyjte a vydesinfikujte. I na nich by se mohli uchovávat různí škůdci. Nebo dokonce choroby. Pro desinfekci je ideální roztok bělidla. Takto ošetřené podpěry uskladněte na chladném suchém místě. Není na škodu je desinfikovat znovu před začátkem sezóny.

Vytáhněte rostliny

Nyní je čas vytáhnout z půdy samotné rostliny. Z půdy bychom měli odstranit veškeré části rostlin, včetně popadaných listů a plodů. Odstraňte také plevel. Podle toho, v jakém stavu jsou rostliny rajčat (nebo podle toho, jak si troufáte) je můžete kompostovat nebo spálit. Při podezření na choroby nebo škůdce je vždy lepší rostlinu raději spálit.

Vyčistěte zahradní nářadí

Nástroje, které jste použili k odstraňování rostlin rajčat, je třeba také vyčistit. Díky tomu zabráníte šíření nemocí a křížové kontaminaci a zároveň prodloužíte životnost svých nástrojů. Opět je vydesinfikujte roztokem bělidla. Před uskladněním je nechte uschnout. Abyste zabránili korozi, naolejujte kovové nástroje a na zimu je uložte na chladném suchém místě.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/late-season-tomato-harvest/

https://living.iprima.cz/zahrada/sezona-rajcat-je-v-plnem-proudu-podporte-jejich-urodu-ulozte-je-na-zimu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!