(Ne)známé ovocné dřeviny, které se vyplatí pěstovat

Udělejte si takový malým soupis ovocných dřevin na vaší zahradě: nejspíš tu bude rybíz, angrešt (možná i josta), třešně, slívy, meruňky… Ale co třeba moruše, muchovník nebo mišpule? Našli byste? Pokud ne, je to opravdu docela škoda.

Moruše bílá snese i znečištěné ovzduší

V Číně si tohoto stromu považují zejména jako důležité rostliny pro chov bource morušového (mimochodem v předválečném období probíhaly pokusy o jeho chov i u nás), naše (pra)babičky zase dávaly přednost jeho chutným plodům. Připomínají ostružiny, jejich sezóna přichází s létem a chutnají sladce jako med. Bohužel nejsou plody moruše bílé (Morus alba) vhodné ke skladování, hodí se jen pro přímou konzumaci nebo k přípravě sirupů a marmelád. Ovšem stromy snáší i znečištěné městské prostředí, jsou samosprašné a na péči absolutně nenáročné.

Foto: Pixabay

Mišpule zesládnou až po prvním mrazu

Mišpule obecná (Mespilus germanica) je ovocný keř nebo strom, původem z Orientu. Miluje hlinité půdy s vápníkem a poroste i v polostínu. Nenechte se odradit trpkostí jejích plodů, jakmile udeří první mráz, krásně zesládnou. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C a kyseliny jablečné a nejvíce jim to sluší v povidlech nebo marmeládách. Ale dají se samozřejmě jíst i jen tak.

Foto: Pixabay

Muchovníku mrazy nevadí

Aby také ne, když Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) pochází z Kanady, která je svými krutými zimami vyhlášená. Jeho vonné květy vás potěší už na jaře – nebojte se, i ony odolají mrazům až do -5 °C. Vyrostou z nich tmavě modré malvičky, připomínající svým vzhledem borůvky. Chuť je však trochu odlišná – sladká a mimo to i trochu pikantní. Plody jsou skvělé ke zpracování i pro přímou konzumaci.

Foto: Pixabay

Kamčatská borůvka kyselou půdu nepotřebuje

Běžným borůvkám se na vaší zahradě nedaří? Pak vyzkoušejte zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica). I on je otužilý a z prvních chutných plodů se tak můžete těšit už v květnu. Obsahují velké množství prospěšných látek, zejména vitamín C, draslík, fosfor, vápník a vitamíny skupiny B.

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)