Nezapomínejte na své plíce a pročistěte je pomocí bylin

Jitrocel

Bylin na pročištění plic existuje opravdu mnoho. Ovšem první z nich, kterou si každých z nás ve spojitosti s plícemi vybaví, tak je plicník lékařský. Ten aktuálně roste všude, ale nejen pouze on nám pomůže. Jaké další byliny je vhodné na pročistění plic užívat? Vyrazte na louky či do lesů a nasbírejte si bylinky, po kterých se vám bude skvěle dýchat a budete se cítit dobře. 

Bylinky lze užívat dvěma způsoby

Při nemoci dýchacího ústrojí se často doporučuje pít čaje, které většinou obsahují anýz, mátu, lékořici, šalvěj či mateřídoušku. Samozřejmě bychom neměli zapomenout ani na jitrocel, který roste všude jako plevel, ale také tymián, heřmánek či lípa. Lze říci, že tyto bylinky jsou účinnou zbraní proti zahlenění průdušek a plic. Podpoří vykašlávání a tím pročistí dýchací systém. 

Tymián
Foto: Pixabay

Z bylinek je možné připravovat čaj, ovšem, můžete je také inhalovat. Nejlepší a nejjednodušší způsob, jak efektivně pročistit zahleněné plíce, je, vzít hrnec s vařící vodou a nakapat do něj několik kapek éterického oleje. Ten však ale také vybírejte opatrně. Určitě nekupujte oleje, které nejsou 100 %. Buďte si tedy při výběru jistí. A které z nich pomohou? Například eukalyptus, květ černého bezu, lékořice. Pokud nechcete kupovat oleje, můžete využít sušené bylinky, například jitrocel, mateřídoušku, zázvor, tymián, sléz a květy černého bezu. Je třeba však ještě upozornit, že ne všechny bylinky jsou vhodné pro všechny. Na pozoru by měly být těhotné a kojící ženy. A také lidé, kteří se léčí s dlouhodobým onemocněním. Takoví lidé by užívání bylin měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.      

Vyrazte ven

Bylinné čaje pomohou s pročištěním plic, pokud ale přidáte procházku v přírodě, bude účinek dvojnásobný. Toulky přírodou nezapomeňte obohatit o správné dýchání. Dýchejte hluboko do plic a vydechujte ústy. V případě, že se vám nechce jen tak chodit po lese, vezměte košík a vydejte se na bylinky. Aktuálně můžete nasbírat jitrocel, kopřivu, plicník, listy maliníku a mnoho jiných.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8630314/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8889652/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/995-plice-zapal-plic-byliny-bylinky-babske-rady

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)