Kávovník: Vypěstuje si vlastní kávu

Nejrůznější growboxy se semínky vám podobný benefit bez uzardění přislíbí. Ale je to opravdu tak jednoduché? A co vlastně kávovník potřebuje k tomu, aby vykvetl a možná i zaplodil?

Květy jsou jeho nejkrásnější ozdobou. Kávovník (Coffea) totiž v době květu voní po jasmínu. A když už se do toho pustí, vydrží kvést opravdu dlouho. Na druhou stranu jsou i exempláře, které ne a nezakvetou, ať děláte cokoli. Tyhle rostlinky umí být pěkně tvrdohlavé.

Vejde se kamkoliv, ale…

Kávovníku zastřihování a tvarování nevadí. V přírodě může dorůst až pěti metrů a při pěstování v interiéru asi dva metry, ovšem s nůžkami ho lze snadno držet na výšce metrové. Inu, držet ano, ale s kvetením to bude horší. Mnohem lepší je nechat kávovník volně růst, sílit a čas od času mu dopřát hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Další věcí, která mu škodí, je časté přemisťování. Má rád letnění, ale musíte mu dopřát vhodné místo s rozptýleným světlem hned od začátku. Žádné změny! Líbit se mu bude pod stromy nebo na zastíněné terase.

Dešťová voda, nebo alespoň ta odstátá

Aby se mu dařilo, potřebuje měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Je-li nejhůř, postačí i odstátá voda z vodovodu. A čerstvá studená, mu opravdu nesvědčí. Prospěje mu také postavení na misku s velkými kamínky a občasné rosení. Drenáž by měla být i na dně květináče. Použít lze i hnojiva pro výživu listů nebo lesk na listy. Pomůže odstraňovat prach, který na nich jinak ulpívá.

Na zimu mu prospěje také pokles teploty – 15-20 °C je ideál, podporující kvetení. V létě by pak teplota neměla překročit 28 °C. Dodržíte-li všechny tyto pokyny, můžete se už za tři roky dočkat květů a pokud je ručně opylíte, pak i plodů. Říká se jim kávové třešně. Červený jedlý obal v sobě ukrývá vždy po dvou zrnkách kávy. Potřebují upražit, což není jednoduché a bývá jich příliš málo. Ovšem na jeden šálek kávy vám to možná přece jenom dá. Ale neslibujeme. Kávovník je dekorativní i tak.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)