Neobvyklé zimní květiny – na zahradě i ve váze

Čemeřice

Přemýšlíte na tím, co si během chladných zimních měsíců přinést domů pro potěšení, i když nechcete utrácet nehorázné sumy za květiny v květinářství? Máme pro vás několik zajímavých tipů na keře i květiny, které dokáží ozdobit spící zahradu, ovšem stejně perfektně a na dlouhou dobu vás potěší i ve váze.

Jde zejména i keře a trvalky, které kvetou v naší zahradě i pod sněhem nebo během mrazů. Často působí doslova jako zjevení – rozkvétají náhle a jejich okolí osvěží i krásná vůně.

Kalina vonná

Jde o keř pocházející z Číny, ovšem velmi populární je i u nás. Když kvete, potěší vás intenzivní a podmanivou vůní, takže pokud ho ještě nemáte, určitě si ho pořiďte. I jako poupě je perfektní jako součástí zimní kytice, ovšem rozkvetlá je kalina určitě lepší. A kdy se na její krásu těšit? Jsou-li zimy mírné, pak už v lednu a únoru, jinak v březnu.

Jasmín nahokvětý

Pochází z Číny, kde je považován za předzvěst jara. U nás nebývá k vidění často, což je škoda. Jeho jasně žluté květy se objevují už od října – a až do konce dubna. Musíte jen však chránit před silnějším mrazem. A jak jste asi uhodli, nádherně voní.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čemeřice

Často se jí říká vánoční růže, protože pravidelně vykvétá kolem prosincových svátků. Miluje polostín i stín, ale nemá ráda vítr, takže byste jí určitě měli dopřát chráněné místo. Nabídne vám mnoho barev. K mání je čemeřice bílá , růžová, fialová, tmavě červená atd. Někdy se jí také přezdívá „dlouhověká“.

Forsythie

Nemůžete se už dočkat, až rozkvete zlatý déšť? Na štědřenec odvislý si ještě chvíli počkáte, hodně se mu však podobá forsythie, které může vykvést i v bílé barvě. Jsou-li mírně mrazy, kvete už v únoru. Ve váze vypadá skvěle v kombinaci s červenými nebo růžovými květinami.

Vilín

Čarodějnický keř, Hamamel – i pod těmito názvy ho můžete v zahradnictví koupit. Jde o středně vysoký keř, s odolností i vůči velmi nízkým teplotám. A potěší samozřejmě i půvabnými květy, obvykle zbarvenými dožluta, a to obvykle už v únoru.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)