Nekvete vám oleandr? Zjistěte, kde je chyba

Je to častější problém českých teras a balkónů, než by se mohlo zdát. Ano, i nekvetoucí oleandry vypadají nádherně, ale proč se o jejich největší benefit připravovat často hloupými pěstitelskými chybami?

Špatné zazimování, nesprávně vedený řez, zálivka studenou vodou… To jsou nejčastější příčiny tohoto stavu. Pojďme si jednotlivé body rozebrat pěkně jeden po druhém a podívat se, kde může být právě u vašich oleandrů zakopaný pes.

Teplo, světlo a správná zálivka

Oleandry pocházejí ze Středomoří, takže určitě nepřekvapí, že ke svému životu potřebují hodně slunce a tepla. Nejlépe se jim daří při teplotách okolo 15-25 °C. Klesne-li teplota pod dolní uvedenou mez, pak kvést přestávají.

Jsou také velmi náročné na vodu, během opravdu horkých dní vyžadují zálivku dvakrát denně. Ovšem pozor, nikdy ne z vodovodního řadu. Jsou totiž citlivé na teplotní šoky. Nejlépe uděláte, necháte-li vodu v konvích odstát několik hodin na stejném místě, kde pěstujete i oleandry.

Foto: Pixabay

Nesprávným řezem můžete nechtěně kvetení zcela zničit

Dobře zapěstované oleandry řez vlastně ani nepotřebují. Naopak, vykvétají na mladém dřevě, takže čím více je stříháte, tím méně květů budete příští sezónu mít. Je-li řez opravdu nezbytný, ponechte vždy na větvi okolo 2-3 přeslenů (míst, odkud vyrůstá najednou větší počet listů). Zde s trochou štěstí rychle obrazí a následujícího roku stihnou vykvést. Pro řez je ideální srpen až září.

Vydatné hnojení je základ

V sezóně od jara do podzimu dopřejte svému oleandru každý týden dávku hnojiva pro kvetoucí rostliny s velkou dávkou fosforu a draslíku. Dusík naopak příliš žádoucí není, podporuje totiž růst listů, zatímco kvetení spíše upozaďuje.

Jak na správné zimování oleandrů

Květů se nedočkáte ani v případě, že teplota během zimování stoupne nad 10 °C po delší dobu. Oleandry potřebují před novou sezónu opravdový klid – minimum zálivky a nízké teploty. Jinak zkrátka nevykvetou.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)