Nejznámější domácí postřiky na plevel

Postřikovač

Zbavit se plevele představuje často neskutečnou dřinu. Hluboké kořeny, nedostupnost, případně přítomnost dalších užitečných rostlin činí z plevele často až nezdolného nepřítele. Zlikvidovat ho přitom může být jednoduché v případě, že máte ty správné zbraně. Ne, postřiky na chemické bázi, které jsou škodlivé vůči přírodě, na mysli aktuálně nemáme. S plevelnými rostlinami se lze poprat i podomácku. Jak? Vcelku jednoduchým způsobem, a to prostřednictvím některého z podomácky vyrobených postřiků. Jakých? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Vodka jako základ roztoku

Plevel s hodně dlouhými kořeny může být zničen díky roztoku, který se připravuje z vodky a vody. Použijete 2 lžíce vodky a 2 šálky vody. Vše smícháte a nalijete do rozprašovače. Následně rostliny postříkáte a měly by být zničeny tak, že se dehydratují.

Obyčejná sůl

Kvůli dehydrataci může plevel uvadnout i prostřednictvím soli. Tu lze na rostliny přímo nasypat nebo ji rozředíte ve vodě.

Sůl

Foto: Pixabay

Ocet fungující jako přírodní herbicid

Použití octa v domácnosti je naprosto běžnou záležitostí. Vědecky bylo vyzkoumáno, že 5 až 10% roztok octa dokáže hubit plevel v průběhu prvních dvou týdnu po jeho vyrašení z podkladu. 80% až 100% ocet umí zlikvidovat jakoukoli plevel. Počítejte ale s tím, že se často nebude jednat o dlouhodobou záležitost. Proto se vyplatí volit ocet obsahující minimálně 6,25% kyseliny octové a ethanové. Jen pro orientaci, klasický stolní ocet obsahuje kolem 5 % zmiňované kyseliny octové.

Ocet

Foto: Pixabay

Vřelá voda

Použít můžete klidně i horkou vodu. Především v nedostupných místech se jedná o optimální ekonomickou variantu. Horká voda zlikviduje také plevel třeba mezi dlažbou a v jiných poměrně tenkých škvírách. Klidně můžete tento způsob i několikrát zopakovat. Vždyť je maximálně ekologický.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.