Tipy na uskladnění brambor, aby vydržely až do jara

Brambory

Podzim je tady a zima se už kvapem blíží. Máte zásoby brambor? Že si je neděláte a raději nakupujete v supermarketech? Škoda. Mít vlastní brambory nebo brambory od nějakého tuzemského menšího pěstitele rozhodně stojí za to. Nesetkáte se totiž s mizernou kvalitou a hlavně katastrofální chutí. Především některé brambory dovážené ze zahraničí se bohužel těmito vlastnostmi mohou směle pochlubit. Optimální je tedy skladovat brambory vlastní? Jak tak činit a čeho se vyvarovat? To vám prozradíme v tomto článku.

Brambory nesnáší jablka

Někteří lidé skladují brambory s jablky. Toto společné soužití ovšem není ideální jak pro samotné brambory, tak i pro jablka. Právě ona totiž produkují etylen, a tak dochází u brambor k velmi rychlému klíčení. Naopak jablka pak chutnají po bramborách, což také není zrovna optimální. Takto uskladněná jablka prostě nejsou dobrá.

Brambory

Foto: Pixabay

Brambory odpočinek potřebují

Jen velmi složitě bychom hledali člověka, který by nepotřeboval odpočinek. Je to možná k nevíře, ale brambory jsou na tom podobně. Potřebují spát. Při spánku potřebují dýchat, a tak je ideální skladovat je přímo v perforovaných plastových či dřevěných bedýnkách. Ty by měly být položené na paletách, nebo na dalších bedýnkách. Jinak bedýnky někdy lidé mohou vystlat novinami, aby se nešpinila podlaha. To ale zamezí onomu větrání, takže tak nečiňte. Ve skladované místnosti se musí jednoznačně pravidelně větrat skrze vlhkost. Stejně tak neskladujte brambory v pytlích, aby dýchaly.

Na odrůdě až tolik nezáleží

Z pohledu celkové výdrže. Zemědělci pěstují odrůdy, které dokážou vydržet dlouhou dobu. Optimální je brambor vyzkoušet po chuťové stránce a poté vybrat takové, které jsou nejchutnější. Co se týká cen, bývají nižší než v supermarketech. Standardně se letos prodávají brambory okolo 12 korun za kilogram.

Brambory

Foto: Pixabay

Brambory nesnáší světlo

Skladované brambory potřebují tmu. Ostatně ani vám se dobře nespí při světle. Optimální je tedy ve sklepě zatemnit okno. Pokud brambory skladujete v garáži, neměla by být neustále otevřená. Jestliže v garáži pracujete a máte vrata neustále otevřená, zakryjte brambory černou plachtou. Na světle by se nastartovaly klíčivé procesy. A teplota? Pohybovat by se měla mezi 4 – 6 stupni Celsia. Problém není ani při teplotě kolem 10 stupňů Celsia, nicméně čím je teplota vyšší, tím rychleji budou brambory klíčit. Když ale brambory přemrznou, už je nezachráníte.

Dva tipy na závěr

Klíčivé procesy se potlačí tak, že se pod brambory dá dřevěné uhlí. Jinak je výbornou volbou pro uskladnění brambor krecht. Dříve byl takřka u každého domu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.