Nejlepší podzimní hnojiva pro zahradu – díky dostatku fosforu a draslíku vás v příštím roce čeká božská úroda

Hnůj

Nejlepší podzimní hnojiva pro zahradu – díky dostatku fosforu a draslíku vás v příštím roce čeká božská úroda. Když se zahradou prohání svěží podzimní vánek, je snadné předpokládat, že zahradnická sezóna skončila. Podzim je však pro vaši zahradu obdobím plným příležitostí a překvapení. Je to ideální čas pro výsadbu různých odolných květin, které vydrží chlad, ale také pro správnou výživu záhonů.

Stejně jako lidé potřebují správnou stravu, aby se jim dařilo, i vaše rostliny potřebují správnou výživu, aby se připravily na drsné zimní měsíce a na jaře krásně kvetly a rostly.

Vyvážené hnojení na podzim

Na podzim dochází ke změně výživových potřeb rostlin. V tomto období je nejlepší zaměřit se na zásobování zahrady draslíkem (K) a fosforem (P) a zároveň se vyhnout nadměrnému hnojení dusíkem (N). Dusík stimuluje růst rostlin, což není žádoucí, protože rostliny se připravují na zimní klid.

Fantastickým příkladem vhodného podzimního hnojiva je dřevěný popel. Jeho složení se může lišit v závislosti na druhu spáleného dřeva, ale vždy obsahuje základní mikroprvky, které rostliny potřebují (a neobsahuje dusík). Dřevěný popel nabízí přírodní, ekologickou alternativu pro obohacení půdy bez rizika podpory nadměrného růstu.

Dalším bezdusíkatým hnojivem, které lze s úspěchem použít na podzim, je čedičová moučka. Toto minerální hnojivo obsahuje křemík, který posiluje rostliny proti chorobám a má příznivý vliv na kvalitu půdy.

Hnůj

Foto: Pixabay

Hnojení draslíkem a fosforem na podzim

Dodání draslíku rostlinám během podzimu je zvláště prospěšné pro růst mladých rostlin na jaře. Pokud vaše rostliny v předchozí sezóně vykazovaly slabý růst a měly slabé stonky, může být příčinou nedostatek draslíku v půdě. V takovém případě jsou vhodnou volbou soli bohaté na draslík.

Na druhou stranu, pokud jste si všimli změny barvy nebo neobvyklé kresby na listech vašich rostlin, může to svědčit o nedostatku fosforu v půdě. Abyste tomu v příštím roce zabránili, aplikujte na podzim fosforečnou moučku nebo kostní moučku.

Organické hnojení na podzim

Kromě minerálních hnojiv můžete zahradě dodat potřebné živiny také organickými prostředky. Organické hnojení má pozitivní vliv na strukturu půdy a obsah živin. Kompost můžete buď rozprostřít kolem rostlin, nebo jej přimíchat do půdy.

A co oblíbený hnůj? Ačkoli je obzvláště prospěšný pro zeleninové zahrady, neměl by se používat každoročně. K udržení úrodnosti půdy a zdraví rostlin obvykle postačí ho aplikovat jednou za čtyři roky.

Načasování podzimního hnojení

Podzimní hnojení může začít již v srpnu a pokračovat až do konce října nebo podle počasí i později. Tento časový rámec umožňuje rostlinám vstřebat potřebné živiny dříve, než půda příliš vychladne.

 

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/jak-na-podzimni-hnojeni/, https://www.levnepostriky.cz/aktuality/ktera.jsou.nejvhodnejsi.podzimni.hnojiva.na.prezimovani.rostlin

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)