Skladování kořenové zeleniny aneb Jak si poradit i v případě, že nemáte sklep

kořenová zelenina

Těšíte se z bohaté letošní sklizně a řešíte, jak správně uskladnit kořenovou zeleninu? Kde, jak a v čem skladovat? A jak si poradit, pokud nemáte sklep?

Jen některé druhy zeleniny je možné nechat na záhonu i po příchodu prvních mrazíků. Jedná se o růžičkovou kapustu, kadeřávek, pastinák, salát polníček. Ostatní druhy pozdní zeleniny je třeba sklidit a náležitě uskladnit. Jak na to?

Postup při uskladnění kořenové zeleniny

Po sklizni nechte zeleninu oschnout, až poté ji přesuňte na místo skladování. Kořenovou zeleninu skladujeme bez listů. Ty odstraňte ihned po sklizni, nejlépe ukroucením. Pro skladování vybírejte pouze zdravé a nikterak nepoškozené plody. Kořeny zeleniny vložte do zvoleného substrátu tak, aby část, kde jste odlomili listy, mírně vyčnívala. Optimální teplota pro skladování kořenové zeleniny je v rozmezí 2 až 5 °C. Uskladněnou zeleninu je nutné pravidelně kontrolovat, ideálně 1x týdně. Případně nakažené kusy okamžitě zlikvidujte.

V čem a kde skladovat

Nejčastějším místem je sklep. Je možné vyzkoušet skladování kořenové zeleniny v dostatečně izolované nádobě na balkonu. Hlavní je použít materiál, který dobře drží vlhkost, jako například perlit, piliny, hobliny či rašelina. Mějte na paměti, že kořenovou zeleninu je nutné chránit nejen před mrazem, ale také před hlodavci.

Kořenová zelenina skladovaná v bedničkách s pískem se musí pravidelně mírně kropit vodou, neboť písek i ve vlhčím prostředí sklepa vysychá.

zelenina

Foto: Pixabay

Pokud nemáte sklep, zkuste pařeniště

Pokud nemáte k dispozici sklep, je možné pro uskladnění kořenové zeleniny použít i menší pařeniště. Postup je takový, že kořeny a bulvy naskládáte s malými rozestupy na povrch země, kterou jste zbavili plevele a přikryjte netkanou textilií do doby, než přijdou první mrazíky. Jakmile teploty klesnou trvaleji pod bod mrazu, přidejte postupně další izolační vrstvy, tj. slámu, rašelinu, zeminu z přilehlého záhonu, případně chvojí.

Zdroj: zahrada-centrum.cz, zahradnickakucharka.cz

Náhledové foto: Pixabay