Nejčastější omyly při užívání zahradní techniky – týkají se i vás

Pokud patříte mezi běžné uživatele sekaček, křovinořezů a podobných šikovných pomocníků, dost možná se nevyhnete často tradovaným uživatelským mýtům a omylům. Bohužel je leckdy propagují i méně znalí servisní technici.

Jde zejména o správné používání benzinu nebo četnost výměny oleje. Pojďme se tedy na celou problematiku podívat o něco podrobněji.

Benzin je možné nechat v nádrži po celou zimu, problémy jsou jen s biopalivy

Ano, pohonné hmoty s vysokým přídavkem biosložek jsou při dlouhodobé nečinnosti pro jakoukoliv techniku pořádným průšvihem, jenže o běžně dostupném benzínu to bohužel platí zrovna tak. Přes zimu se totiž některé jeho složky rozkládají, což se podílí např. na mikrokorozi vnitřních částí zahradní techniky. Leckdy proto na jaře nepomůže ani běžná karbofurace a je třeba přistoupit k výměnně celého karburátoru.

Foto: Pixabay

Nejhorší následky této liknavosti pak pocítíte u všech vysokootáčkových strojů. Směs benzinu a oleje se během zimy oddělí a motor dokáží leckdy kompletně zadřít už po prvním spuštění. Dobrou prevencí je nákup vysokooktanových paliv.

Jak je to s výměnou oleje

Skončila sezóna a vy jste svému zahradnímu pomocníkovi dopřáli pořádnou porci zbrusu nového oleje? Neradi vám kazíme iluze, ale na podzim byste si tuto proceduru měli zopakovat. V zimě se totiž do oleje dostává zkoncentrovaná vlhkost a mazivo značně znehodnocuje. Jeho použití pak vede k vyššímu opotřebení stroje.

Nezapomínejte také na to, že základní funkcí oleje je nejenom promazání celého stroje, ale také chlazení a odstraňování nečistot. Proto má-li vaše zahradní technikazahradní technika filtr, vyměňte ho vždy spolu s olejem. A nikdy, ale opravdu nikdy, nepoužívejte ten automobilový. Je totiž uzpůsoben pro mnohem větší tlak při mazání a olejové čerpadlo nefunguje při jeho použití správně. Vše může opět skončit zadřením motoru.

A jak je to s mísitelností olejů? Všeobecně platí, že stejnou třídu a stejnou značku vzájemně mísit lze, v ostatních situacích to spíše nedoporučujeme.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)