Nejčastější důvody, proč trvalky na vaší zahradě kvetou špatně nebo vůbec

Setkal se s tím už snad každý zahrádkář. Řebříčky, astry nebo levandule přezimují bez problémů. Na jaře krásně obrazí a přesto dalších několik týdnů může znamenat jejich záhubu. K vidění je vše – od plesnivění květinových kultur až po opadávání květů.

Pojďme se podívat na nejčastější problémy, se kterými se na zahradě můžeme setkat. Docela jistě tu najdete i ten svůj.

Listy začínají vadnout už na počátku léta

Tento problém se týká zejména trvalek okrasných listem. Postihuje hosty, popelivky a jim podobné. A může za něj změna podmínek, a to i když jste s rostlinou vůbec nehýbali. Podívejme se na to z pohledu rostliny – na jaře je půda plná vlhkosti, teplota vzduchu v jejím okolí je všeobecně nižší a skrze ještě neolistěné stromy padají všechny kapky vláhy právě na rostliny. To vše se později změní a vaše květiny začnou strádat z jednoho prostého důvodu – potřebují vodu. Stačí je začít zalévat, a to ve chvíli, kdy zpozorujete první známky potíží.

Trvalky, které několik let krásně kvetou, začnou řídnout a nabízejí spíše menší a květy

Poměrně častý problém, který však překvapí spíše méně zkušené zahrádkáře. Jde o přestárnutí trsu, kterému je lepší předcházet bývá nebezpečné zejména pro rostliny, které se s oblibou šíří podzemními oddenky čí výhonky (astry, listopadky apod.). Na jaře nebo na podzim tedy musíme provést radikální zmlazení. Trs je třeba vykopat a rozebrat na menší části. Ponecháme jen mladé části (lze je i rozsadit) a zeminu obohatíme kompostem nebo alespoň kvalitním hnojivem. Zasadíme a dobře zalijeme. Staré rostliny vyhodíme.

Květy a poupata trvalek opadají doslova přes noc

Za tímto nadělením se zpravidla ukrývá nějaký škůdce z říše hmyzu. Možností je celá řada – květopasové, zobonosky apod., kteří si nejraději pochutnávají na trvalkách z čeledi kuklíkovitých (mochny, kuklíky) a květní stopky ukusují. Zakupte univerzální postřik na savé a žravé škůdce a aplikujte. Opakovat stačí jednou a do konce sezóny by měl být pokoj.

Nevzhledný šedý povlak na trvalkových trsech

I tady se potíže objeví neočekávávaně a potrápí zejména trvalky s velkými květy a samozřejmě růže. Stačí, aby více zapršelo uprostřed léta nebo na podzim, a šedý povlak je tu. Na svědomí ho má padlí, které si obzvláště libuje ve špatně provzdušněných porostech. Pokud si ho všimnete včas, lze ho zastavit chemickým postřikem, později je nutné napadené porosty zlikvidovat. A co použít jako prevenci? Dbejte o to, aby váš záhon s květinami nebyl zaplevelený a včas odstraňujte všechny staré květy – zvlášť, pokud se blíží nevlídné počasí.

Když trvalky vydrží pouze dva roky a poté vymrznou

Tento problém mívají hlavně polodřevité byliny (např. oblíbená levandule). V létě jsou opravdu nádherné, ovšem druhého jara vykopeme i přes jejich avizovanou mrazuvzdornost ze země pouze mrtvý trs. Mráz byste však obviňovali zbytečně, chybu jste ve skutečnosti udělali vy. Problémem je totiž oblíbená pokrývka z listí, díky níž se v trsech drží příliš vysoká vlhkost. Pokud už chcete levanduli či šalvěj zakrývat, použijte raději chvojí. Těmto potížím se vyhnete.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)