Bakopa je ideální balkonová květina

Bakopa je nádherná převislá květina, která se hodí do jakýchkoli truhlíků či závěsných nádob. Ačkoli má malé květy, je jich tolik, že bohatě obroste truhlík. Tyto květy mají bílou barvu a pět okvětních lístků, jež rostou do tvaru hvězdice. Tato rostlina miluje slunce, takže ji můžete vystavit klidně tam, kde slunce svítí i odpoledne. Výhodou květů navíc je, že samy opadají, takže je nemusíte vybírat.

Dlouhá převislá květina

Bakopa je původem z Afriky, ale u nás se jí v létě také nadmíru daří. Převis může dosáhnout délky až jeden metr a kvete od června do září, snáší i slabý mrazík. Ačkoli ji nejčastěji uvidíte v bílé barvě květů, dostupné jsou i růžové a modrofialové varianty. Nejlépe jí vyhovuje kyselá půda, proto je vhodné nezalévat ji vodou z kohoutku tam, kde je příliš tvrdá voda. Zvolte samozavlažovací truhlíky, protože půda by měla být neustále vlhká.

Vysévejte v březnu či dubnu

Pro dosažení bohatého růstu od června do září je potřeba myslet na to, abyste rostlinu včas zasadili. Pokud se rozhodnete pěstovat ze semen, což je rozhodně ta nejlevnější varianta, vysaďte je již v březnu či na začátku dubna. Je to nenáročná rostlina, která miluje slunce, dobře snáší ale také polostín (jen pokvete méně). Dejte si pozor, pokud ji vysadíte do jednoho truhlíku s jinými květinami, mohlo by dojít k tomu, že je bakopa bude utlačovat. Je totiž poměr rozpínavá.

Množení řízkováním

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo bakopu již pěstuje, není nic snazšího, než si tuto rostlinu namnožit řízkováním. Z matečné rostliny si uřízněte řízek dlouhý okolo deseti centimetrů. Poté jej namočte do stimulátoru a zapíchněte do květináče. Jedná se o nejrychlejší způsob, jakým si můžete pořídit novou rostlinu.

Hnojivo

Již před vysazením byste do substrátu měli přidat pomalu rozpustné hnojivo a poté jedenkrát za týden přihnojovat hnojivem pro balkonové rostliny.

Péče v zimě

Ještě v říjnu může bakopa růst a kvést, avšak silnější mrazíky by ji mohly zahubit. Proto ji na začátku října seřízněte na délku asi 20 centimetrů a udržujte v místnosti, kde je teplota okolo 10 °C. Zalévejte jen velmi málo. Na jaře ji přesaďte do čerstvého substrátu a přemístěte do pokoje s teplotou okolo 18 °C.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!