Nejčastější chyby při pěstování jahod: už je nedělejte!

Jahody

Pěstování jahod obvykle neznamená nic obtížného. Stačí splnit několik základních podmínek a můžete se těšit na bohatou sklizeň. Nicméně existují určité činnosti, kterých se zahradníci dopouští zas a znova. A tyto činnosti vaši úrodu mohou snižovat. Takže zde je přehled těch nejčastějších chyb.

Pěstování jahod nemusí být stejné

Pokud máte jahodník, pak se o něj staráte bez ohledu na to, jakou odrůdu jste si zvolili. Pravdou ale je, že různé druhy jahodníků mohou mít také o něco odlišné požadavky. Například lesní jahody mohou vyžadovat více stínu, než klasické jahody zahradní. A toto je třeba respektovat. Než si jahodník zakoupíte, zjistěte si, jaké jsou jeho podmínky pro pěstování.

Jahody

Foto: Pixabay

Nevhodná půda pro pěstování jahod

Další chybou je to, že považujeme jahody za nenáročné rostliny. Ony nám skutečně budou plodit i na chudších půdách, ale pamatujte si, že čím více živin jim poskytneme, tím může být sklizeň veselejší! Půda pro jahody by měla být mírně kyselá s pH 5,5 až 6,5. Měla by být propustná (pozor na podmáčení!). Při pěstování v nádobách použijte směs rašelinového substrátu, zahradní zeminy a písku. Na dno nádoby se vyplatí použít drenážní vrstvu.

Sazenice sázíme na podzim

Pokud chcete nové rostliny, můžeme je sázet na jaře a v létě. Je možné, že rostliny nasazené na jaře ponesou ovoce ještě tento rok. Pokud ale vysadíte na podzim, můžete se potýkat s problémy. Jahodníky totiž potřebují poměrně dost času na to, aby se přizpůsobily novým podmínkám. Zelené části může snadno poškodit první mrazík.

Nedostatečné rozestupy rostlin

Jednotlivé rostliny bychom měly umísťovat od sebe ve vzdálenosti 30 až 40 cm. Pokud tak neučiníme, jejich kořenový bal se nerozvine tak, jak je zapotřebí. Pak mohou být rostliny náchylné na onemocnění. Příliš hustá výsadba zase může znamenat málo slunce pro zrání plodů a také hrozí plísňová onemocnění.

(Ne) mulčování

Mulčování přináší celou řadu výhod: udrží plody čisté, kontroluje růst plevele, udržuje půdu teplou, zadržuje vláhu v půdě … Jahodníky mají mělký kořenový systém, takže plevel s nimi soutěží o živiny. Taktéž potřebují dostatek vody pro to, aby vznikly šťavnaté plody. Jako mulč se hodí dřevěná štěpka nebo piliny, zahradní textilie, sláma, listí apod.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-truskawek-9-najlepszych-odmian-do-twojego-ogrodu/

https://strawberryplants.org/strawberry-gardening-mistakes/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!