Nebezpečné sršně mohou dorazit i do Česka

Sršeň mandarínská

Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia) v posledních dnech plní stránky seriózních i bulvárních médií. Dokud se tento nebezpečný hmyz vyskytoval jen v Asii, téměř nikdo o něm nevěděl. A to i přes to, že ročně zemře na následky jejího bodnutí více lidí, než kolik jich „zvládnou“ sprovodit ze světa mnohem obávanější žraloci.

Ale potenciálně vražedný hmyz ve Spojených státech amerických? To už je jiná písnička. Domovinou této sršně je Japonsko, odtud se však poměrně rychle rozšířila dál a to zejména vlivem čilé kontejnerové dopravy. A svědčí jí samozřejmě i globální oteplování. Pro zajímavost – každé hnízdo sršně mandarínské může během rojení ohrozit své okolí až 300 novými královnami. Označit tedy tento druh za invazivní je rozhodně na místě.

Útok sršně mandarínské dost možná nepřežijete

Určitě víte, jakou „paseku“ dokáže udělat obyčejné bodnutí naší sršně obecné (Vespa crabro). V případě sršně mandarínské se uvádí, že zdravý člověk dokáže vcelku bez potíží přežít 1-2, u více útoků pak nemusí pomoci ani včasná lékařská pomoc. A jedna sršeň mandarínská vás zvládne bodnout i šestkrát…

Sršeň mandarínskáSršeň mandarínská: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Ne nadarmo se jí v Japonsku říká suzumebači neboli vrabčí včela. Její rozměry jsou taktéž impozantní. Takže pokud byste na ni náhodou někde narazili, poznáte ji. Naštěstí zatím její výskyt v Evropě nebyl zaznamenán a doufáme, že hned tak nebude. To však neznamená, že jsme před nebezpečnými sršněmi v bezpečí.

Sršeň mandarínskáSršeň mandarínská: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Sršeň asijská jako reálné nebezpečí

Málokdo ví, že od roku 2004 hostí Evropa jiného nebezpečného hmyzího zástupce. Tehdy totiž kontejnerová loď přivezla jednu jedinou oplodněnou samičku druhu sršně asijské (Vespa velutina). Na území Francie, kam se dostala, nemá přirozeného nepřítele a dnes už najdeme v oblasti tisíce hnízd. Invaze začala v Bordeaux a každý rok dokáže tento hmyz rozšířit své teritorium o stovku kilometrů. Statistiky úmrtí se začaly počítat v roce 2015 a od toho roku je zaznamenáno již šest úmrtí. Nebezpečí je tedy skutečné, i když zatím nevypadá nijak hrozivě.

Sršeň mandarínská: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)