Nebeský bambus: Rozzáří vaši zahradu a potěší svou nenáročností

nebeský bambus

Chcete oživit zahradu výraznými teplými barvami? Pak si rozhodně pořiďte nebeský bambus. Už samotný název mnohé prozrazuje. Stane se chloubou vašeho exteriéru. Poradíme, jak na jeho pěstování, které zvládne i začátečník.

Keř dodávající exteriéru noblesu

Jedná se o stálezelený keř, který můžete znát pod názvem nandina domácí. Jelikož nemá český název, tak se překládá z anglické verze, tj. jako nebeský bambus. Keř, který je původem z oblasti Himalájí až po Japonsko, dorůstá do výšky 2 metrů. I když v ideálních podmínkách keř neopadává, tak při nižších teplotách se stává opadavým. Bambus kvete drobnými květy mající sněhově bílou barvu a zaujmou intenzivní vůní. Květy se objevují na konci jara až počátkem léta. Do zahrady tak přilákají létající hmyz, neboť i přes nenápadnost ukrývají v sobě množství sladkého nektaru. Po odkvětu je nahradí plody, které se objevují u rostlin starších 2 let.

Čím však doslova uhrane, to jsou kopinaté listy, které jsou zvláštně jemné a při dotyku nebo ve větru zkrátka šustí obdobně jako bambus. V průběhu roku listy mění svou barvu. V létě jsou tmavě zelené a na začátku podzimu se zabarví do ohnivě červeného odstínu, který vydrží po celou zimu.

bambus

Foto: Pixabay

Podmínky pro zdárné pěstování

Čím slunnější místo, tím více vás bambus odmění rudou barvou. Jelikož se listy rozrůstají ze stonku vějířovitým způsobem, působí tak velmi bohatě. Nebeský bambus je odolný vůči mrazům. Listy vydrží i při mírnější zimě na stoncích až do jara. V tomto období bambus opět obroste novými výhonky, které mají pozoruhodnou bronzovou až korálově růžovou barvu.

Pěstování je nenáročné. Postačí teplé a slunné stanoviště, nicméně zvládne i polostín. Rostlině vyhovuje hlinitá, dobře propustná půda s dobrou drenáží, která v zimě nevyschne. Naopak na chladném a přemokřeném místě by mohl velmi snadno podlehnout plísni a hnilobě. Ideální je kyselá až neutrální půda s vysokým obsahem organických látek.

Jakmile keř dobře zakoření, stačí jen během suchých letních měsíců dopřát trochu vláhy, v zimním období udržujte keř v suchu. Keři prospívá řez, ale s tím počkejte, až povyroste a náležitě se rozvětví. Vždy na keři odstraňte suché a všechny poškozené části.

Zdroj: ireceptar.cz, rostlinky.cz

Náhledové foto: Pixabay