Zapomeňte na pracné trhání: Jak vyrobit domácí likvidátor plevele v několika provedeních

Plevel v dlažbě

Zlikvidovat plevel v různých částech zahrady a okolo domu nemusí být vůbec jednoduché. Naopak, bez použití nějakého postřiku se mnohdy neobejdete. I proto se vyplatí vyrobit si doma vlastní, který bude relativně levný, přírodní a účinný. My se na takovýto likvidátor plevele podíváme podrobněji v následujících řádcích. Samozřejmě ale nabídneme i spousty domácích prostředků, která máte běžně ve skříni a používáte třeba za jinými účely. Alternativ je zkrátka hodně.

Jak na jednoduchý domácí likvidátor plevele

Potřebovat budete hned několik ingrediencí. Konkrétně se jedná o:

  • 1,5 litrovou plastovou lahev,
  • 1 litr octa,
  • 125 g soli,
  • 15 ml tekutého mýdla.

Postup je vcelku rychlý a jednoduchý. Na počátku nasypeme do lahve sůl, poté přidáme ocet a mýdlo. Dokonale promícháme. Na likvidaci plevele je tento prostředek ideální. Pokud si nechcete zlikvidovat také trávník, vyplatí se nepoužívat rozprašovač.

Ostatní domácí zabijáci plevele

Málo jich určitě není a spousty z nich najdete bez problémů doma v technické místnosti nebo jinde.

Ocet jako přírodní herbicid

Začít můžeme právě obyčejným octem. Stačí ho nalít do rozprašovače a postříkat místa, kde roste plevel. Při aplikaci je třeba velké opatrnosti, jinak zničíte všechny rostliny v okolí, což si nepřejete.  

Jablečný ocetFoto: Pixabay

Horká voda jako jistota

Horká voda dokáže zlikvidovat spousta různých rostlin. Působí okamžitě a hodí se třeba pro likvidaci plevele v dlažbě nebo na schodech. U rostlin s hlubokými kořeny je třeba proceduru s horkou vodou často opakovat.

Obyčejná kuchyňská sůl

Není nic jednoduššího než si připravit roztok vody a soli. Ideální jsou tři díly vody a jeden díl soli. Na plevel lze ale také nasypat přímo samotnou sůl a můžete počítat s tím, že se jí zbavíte.

Epsomská sůlFoto: Pixabay

Jedlá soda

Na plevel bude platit také jedlá soda. Stačí jenom otevřít balíček a jedlou sodou posypat všechny rostliny, které potřebujete zlikvidovat. Použít sodu můžete, i když prší, její účinky budou maximální.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.