Návštěvníci s bodlinami: Jak se postarat o ježka v zimě na zahradě

ježek

Jak je to s péčí o ježky v zimě? Co udělat a čeho se naopak vyvarovat? A jak se zachovat, když najdete v zimě ježka na zahradě?

Ježek přes den spí. Oproti tomu je aktivní v noci, kdy se vydává hledat potravu. Je smutné, že počet ježků v přírodě poslední roky klesá, přitom jde o užitečné tvory. Ježci nám pomáhají se zbavit housenek, myší i slimáků. Jak se o ně postarat přes zimu?

Co dělat, když najdete na zahradě ježka

Řada z nás řeší, co dělat, když v zimě najde na zahradě ježka. Jak poznat, jestli je v dobrém zdravotním stavu? Zda ho odnést domů a zvážit? Nebo preventivně raději zavolat do záchranné stanice? Jaký názor na to mají odborníci?

V minulosti se doporučovalo ježka zvážit a dle hmotnost se určovalo riziko přežití zimy. Ježci se odnášeli do stanic. Od toho se už upustilo. K tomu je úmrtnost ježků ve stanici vysoká. Hrozí zde velké riziko přenosu nemocí. Odnos na stanici se doporučuje pouze případech, že je ježek zraněný nebo najdete mláďata bez matky.

Pomoc může domácí přikrmování

Ježci a ježčí mláďata se musí během podzimu dostatečně vykrmit pro zdárné přežití zimy. Pokud máte ježka na zahradě, můžete mu ještě před zimou přilepšit, a to jakýmkoli krmivem pro kočky ve formě granulí či konzervy. Také ježkovi můžete naservírovat moučné červy. Musí se však jednat o krátkodobou akci a nikoli přikrmování. Ježkům dávejte stravu jen jednou denně, vždy večer. Navzdory zažitým představám ježek nejí ovoce. To jen v případě, že je opravdu extrémně vyhladovělý, tak pozře jablko nebo bobule.

Nezapomínejte ovšem na vodu. Vysílenému jedinci můžete dát vlažný heřmánkový nálev. Rozhodně nikdy nedávejte mléko, neboť obsahuje laktózu, kterou ježek nedokáže strávit.

úkryt

Foto: Pixabay

Důležitý je prostor pro zimní spánek

Značná většina ježků nepřežije zimu z důvodu, že nemá dostatek prostoru na zazimování. Mnoho ježků na podzim při hledání zimoviště skončí pod koly aut či umrzne. Jakmile klesnou teploty, ježek upadá do stavu hibernace a zimu tráví zimním spánkem. To je však možné jen v případě, že má vhodný úkryt.

Ideálním místem na zahradě je tak skupina hustých keřů, kupka trávy nebo dříví i volně přístupná hromada kompostu. Vyrobit můžete i malou budku, kterou zakryjete hlínou, listím a větvemi tak, aby zůstal volný jen vchod. Do budky nemusíte nic dávat, ježek si tam sám natahá potřebné listí, slámu, větvičky a díky tomu si vytvoří potřebný pelíšek.

Zdroj: denik.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay