Borovicové šišky a jehličí proti kašli: připravte si z nich lahodný med

Šiška

Když vás zastihne kašel, je dobré mít doma připraveného pomocníka, který vám pomůže. Šišky i jehličí jsou bohaté na vitamín C. Obsahují ho dokonce čtyřikrát více než pomeranč. To je důvod, proč si z něj někteří připravují sirup proti kašli. Jeho výhodou je nejenom to, že vám může pomoci podpořit imunitu a odstranit kašel, navíc skvěle chutná! Můžete jej snadno přidat do bylinkového čaje nebo jej užívat jen tak, po lžičkách. Dejte si pozor, by borovice, kterou používáte, nebyla pro lidský organismus toxická. Ne všechny druhy jsou vhodné k přípravě těchto léčivých produktů. Dobrým pravidlem je vyhýbat se borovicím, které mají ploché jehličí.

Šišky, jehličí a jejich zdravotní účinky

Kromě toho, že pomáhají proti kašli a podporují imunitní systém, mají šišky ještě další účinky. Vzhledem k antioxidačním účinkům pomáhají jako prevence před vznikem chronických onemocnění. Zkracují dobu onemocnění a mohou pomoci i na bolest v krku. Mají analgetické, antibakteriální, protizánětlivé a antiseptické účinky. Šišky mohou také pomoci zmírnit nervové vyčerpání a únavu a ulevit od bolestivých svalů. To pro své regenerační účinky.

Borovice

Foto: Pixabay

Sirup z jehličí

Budete potřebovat asi 1 hrnek čerstvě nasbíraného jehličí ze stromu. Na toto množství použijte 1,25 hrnku vody (převařené nebo filtrované) a ½ šálku medu. Jehličí nakrájejte na délku asi 3 cm. Pokud máte menší jehlice, nemusíte je krájet. Jen konce, kde jehličí drželo u stromu, odřežeme, abychom se vyvarovali případných nečistot. Jehličí umístěte do malého hrnce a zalijte horkou vodou. Přikryjte poklicí a odstavte. Nevaříme. Necháme louhovat, dokud voda nevychladne na pokojovou teplotu. Poté sceďte, tekutinu uchovejte. Přimíchejte med a naplňte do čistých sklenic. Můžete je přidat do čaje, který se používá na kašel, jako je čaj z divizny, jitrocele či zlatobýlu. Sirup vydrží v lednici asi jeden měsíc.

Způsob užívání

Užívat mohou děti od 2 let, ale ve sníženém množství. Pokud chcete zmírnit kašel nebo suché podrážděné hrdlo, užívejte jednu lžíci (15 ml) sirupu každé dvě hodiny. U malých dětí pak 1 lžičku za dvě hodiny, dle potřeby.

Med z šišek – recept navíc

Vyrobte si svůj domácí med. Připravte si 20 mladých (ještě zelených) borovicových šišek o velikosti 2 až 3 cm. Omyjte je. Povařte v litru vody asi 30 minut a následně slijte. Tekutinu uchovejte, oslaďte ji 1 250 g cukru a přidejte i kyselinu citronovou. Povařte do zhoustnutí. Občas promíchejte. Užívejte jako lék i prevenci. Sběr šišek probíhá na jaře či začátku léta.

Zdroje info:

https://www.mimibazar.cz/recept/12973/med-z-mladych-borovych-sisek-na-kasel

https://www.outdoorapothecary.com/pine-needle-cough-syrup/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!