Na sluníčku se dýním daří zdaleka nejlépe. Pro bohatou úrodu toho však budete potřebovat víc
Na sluníčku se dýním daří zdaleka nejlépe. Pro bohatou úrodu toho však budete potřebovat víc. Dýně vyžadují teplé a slunné místo s dobře propustnou půdou, aby se jim dobře dařilo. Ideální stanoviště bude mít denně alespoň 6 až 8 hodin slunečního svitu, což je pro vývoj velkých a zdravých dýní zásadní.
Vyhněte se proto místům, která jsou zastíněna budovami nebo velkými stromy. Kromě toho by se na tomto místě neměly v posledních třech letech pěstovat ani jiné tykvovité plodiny (např. okurky, dýně nebo melouny), aby se minimalizovalo riziko výskytu chorob a škůdců přenášených půdou.
Příprava půdy pro výsadbu dýně
Před výsadbou zkypřete půdu do hloubky 20 až 30 cm, abyste usnadnili růst kořenů. Přimíchejte dostatečné množství kompostu nebo starého hnoje, abyste zvýšili úrodnost půdy a zlepšili její odvodnění. Dýně upřednostňují mírně kyselé až neutrální pH půdy (6,0-7,0). Také vyčistěte plochu od velkých kamenů, odpadků a plevele.
Techniky výsadby dýní
Začněte výsevem semen dýní v interiéru asi 3 až 4 týdny před posledními očekávanými mrazy, a to nejlépe do biologicky rozložitelných květináčů naplněných směsí pro startování semen. Půdu udržujte vlhkou a teplou, abyste zajistili optimální klíčení. Tato metoda je vhodná zejména v oblastech s krátkým vegetačním obdobím, protože poskytuje rostlinám náskok. Sazeničky dýni si však samozřejmě můžete pořídit i v zahradnictví.
Foto: Pixabay
Přímý výsev
Jakmile teplota půdy dosáhne alespoň 15 °C, lze semena vysévat přímo do zahrady. Do každé jamky vysejte 2 až 3, a to cca 3 cm hluboko a 30-40 cm od sebe; u větších odrůd může být nutný rozestup až jeden metr. Po vyklíčení semena prořeďte, aby na každém místě zůstaly jen ty největší a nejsilnější sazenice.
Na menších zahradních plochách lze kompaktní odrůdy dýní pěstovat také ve velkých nádobách nebo pěstebních pytlích naplněných kvalitní směsí substrátu. Já totéž dělám s cuketami a osvědčilo se mi to. A stejně lze pěstovat i okurky.
Jak na plíseň na dýních
A pozor si dejte i na nebezpečné vybělování listů. Pokud nechcete svou úrodu ohrozit, vyžaduje včasný zásah. Jde o známku plísně, která rostlinám rozhodně nesvědčí. Pro začátek je třeba odstranit všechny postižené listy. Většinou to ovšem stačit nebude. Nejspíše budete muset sáhnout i po fungicidech vhodných na zeleninu. Počítejte však s tím, že pokud se plíseň „rozjede“ moc, tak o svou dýni pravděpodobně přijdete.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/pumpkins, https://www.rhs.org.uk/vegetables/pumpkins/grow-your-own
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)