Mulčování rajčat prospěje růstu. Tipy, jaký mulč použít

Rajčata

Mulčování je skvělým způsobem, jak zachovat vlhkost v půdě, kontrolovat růst plevele a chránit rostliny před chladem. Když použijete organický mulč, můžete navíc dosáhnout toho, že vaše půda bude obohacena o živiny, jak se mulč rozkládá. Mulčování obvykle používáme spíše v okrasné zahradě. Je to ale škoda, protože velký význam může mít také v zeleninové zahradě. Díky tomuto levnému způsobu, který ani nedá tolik práce, můžete zlepšit růst svých rostlin.

Výhody mulčování rajčat

Výše uvedené výhody mulčování se samozřejmě týkají také rajčat. Pokud ale použijte mulč na svá rajčata, můžete docílit ještě dalších výhod, jako je například snížení eroze půdy či vytvoření bariéry mezi mokrou půdou a listy rostliny. To může snížit riziko výskytu plísní. Když se stane, že plod spadne na zem, je čisté, protože se nedotýká přímo půdy. Díky tomu můžete omezit hnilobu plodů. Organický mulč svým rozkladem zlepšuje strukturu půdy a zabraňuje jejímu zhutňování a vytvoření krusty na povrchu.

Rajčata

Foto: Pixabay

Vhodná doba pro mulčování rajčat

Jak všichni víme, rajčata jsou teplomilné rostliny. Proto bychom je měli začít teprve tehdy, až se půda dostatečně zahřeje. Současně by však toto období mělo nastat dříve, než bude půda příliš teplá. Ideálně je to tedy přelom jara a léta, závisí ale také na tom, jaké počasí převládá. Po výsadbě počkejte několik týdnů, než položíte mulč. Pokud byste mulč položili příliš brzo, mohlo by dojít ke zpomalení růstu rostlin rajčat.

Způsob mulčování rajčat

Jakým způsobem vrstvit mulč v okolí rajčat? Vhodná je asi pěticentimetrová vrstva mulče. Můžete jej položit nejenom kolem rostliny, ale také po celém záhonu, protože chcete kontrolovat růst plevele i v jejím okolí. Kolem stonků rostlin ponechte určitý prostor – mulč se nesmí dotýkat stonku rostliny. mulč by neměl být mokrý, aby nepřispěl k problémům s hnilobou a plísní. Po aplikaci mulče rostlinu dobře zalijte a zkontrolujte, zda voda vrstvou mulče prošla až do půdy.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-plant-mulch/

https://www.espoma.com/gardening/vegetable-gardening/mulch-tomatoes-now-to-save-time-later/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!