Močovina na ovocné stromy: spoustu přínosů, jednoduché použití

Švestka

Pokud je močovina použita na ovocné stromy nebo jiné rostliny, můžete se spolehnout na to, že dusík je v ní rovnoměrně dodáván. Kromě toho by se měl celkově zlepšit stav rostliny, zvýšit jeho plodnost i odolnost proti houbovým chorobám. Důležité je ale dodržet dávkování a přesný plán postřiků. Močovina se považuje za univerzální listové a půdní hnojivo. Působí pomaleji než dusičnany a amonné soli, protože amid se v půdě přeměňuje na amonné a dusičnanové formy.

Močovina a její druhy

Můžete si koupit granulovanou močovinu nebo tu ve formě vodného roztoku. Koncentrace močoviny používám podle toho, v jaké vývojové fázi je strom. Základem močoviny je dusík, což je prvek, kterého rostliny musí mít tak akorát:

  • Nedostatek dusíku – rostliny jsou malé, mají tenké listy, světlé nebo zažloutlé barvy. Listy se v létě zbarvují do červena nebo do hněda, v srpnu mohou opadávat.
  • Přebytek dusíku – rostliny jsou sytě zelené, velké, dlouhé, ale rostlina není odolná vůči chorobám a škůdcům. Plody jsou velké, ale ne tak chutné a existují velké problémy s jejich skladováním.

Jabloň

Foto: Pixabay

Strupovitost jabloní a hrušní

Jedná se o nebezpečnou chorobu, se kterou si umí poradit právě močovina. Typickými příznaky jsou strupy na listech a plodech, které jsou černé a s postupem času se zvětšují. Choroba je přenášena větrem na velké vzdálenosti. Jarní postřik močovinou na list může vaše stromy ochránit. Podzimní postřik je nejdůležitější, protože odstraňuje asi 90 % spor hub. I když je jarní postřik méně účinný, neměli bychom ho vynechat, protože právě v tomto okamžiku napadá strupovitost ovocné stromy nejintenzívněji.

Podzimní postřik močovinou

Provádíme po sběru plodů, ale ještě v okamžiku, kdy mají stromy listy. Nejúčinnější je postřik v okamžiku, kdy listy začínají opadávat. Pokud bychom postříkali až po opadu listů, zabijeme asi jen 50 % spor hub (oproti 90 %, když je strom s listy). Používáme 5% roztok, což znamená, že na 10 litrů vody použijeme 500 g močoviny. Roztokem důkladně pokryjeme všechny části rostliny. Postřik je možné aplikovat také na spadané listí (ideální je shrabat ho a vyhodit). Postřik se používá nejenom na jabloně a hrušně, ale také na třešně.

Jarní postřik močovinou

Brzy na jaře, ještě v únoru, je dobré postříkat půdu a listí kolem ovocných stromů močovinou. To výrazně omezí rozvoj hub v květnu. Postřik provádíme v okamžiku, kdy je teplota vzduchu asi 10 °C.

Močovina může být nebezpečná

Při její aplikaci noste ochranné brýle a rukavice. Vyberte si den, který je bez silného větru, ideálně by mělo být zataženo.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/oprysk-mocznikiem-krok-po-kroku-terminy-polecane-rosliny-porady/

https://cs.kronplatz-stories.com/408-spraying-fruit-trees-with-urea-how-and-when-to-use-urea

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!