Jak vyřešit ucpaný odpad? Kdy si pomůžete sami a kdy je lepší volat odborníky?

Odpad

Nejlepší je ucpanému odpadu předcházet. To ocení nejen experti na čištění odpadů, ale i my všichni. I když mají lidé tendenci například do záchodové mísy vhodit leccos, odpad jen tak neodplave. Pokud to bude dělat každý, zničí se odpadní systémy, bude to i ekologická zátěž, což se odrazí na našem prostředí. Odpady sice nejsou vábivé prostředí, měli byste ovšem vědět, jak se k nim chovat a kdy volat první pomoc. Nebo tu poslední?

Příčiny ucpaných odpadů

Ruku na srdce, asi každý z nás přispívá k ucpanému odpadu. K prevenci využijeme maximálně sítka, ovšem leckdy nezkontrolujeme, jestli je silný proud vody nevyhodí z výlevky a do potrubí si pak razí cestu vlasy, zbytky jídla, kousky mýdel a další předměty, které se pak někde zachytí.

Jestlipak třeba olej z pánve nebo dokonce z fritézy nalijete do speciální nádoby a jdete jej ekologicky zlikvidovat? Spousta z vás si určitě řekla „ne, vylévám to do dřezu“.

Jenže právě mastnota vytváří nánosy v potrubí, kam se zachytávají další nečistoty, otvor se zmenšuje, až se odpad ucpe. A to nezmiňujeme kousky jídla, které si při umývání nádobí také nehlídáme. Pokud se přesuneme na toaletu, i zde hřešíme.

V některých zemích se dokonce i toaletní papír nesmí házet do záchodové mísy. U nás bohužel leckdo vhodí do záchodu dámskou hygienickou potřebu, odličovací tampony, nejednou profesionálové na čištění odpadů viděli kousky betonu z rekonstrukce. Příčina neodtékající vody však nemusí být jen interiérová, tedy v domě. Odpadní potrubí má také nějakou životnost, časem může zarůstat, objeví se praskliny, takže vám odpad bude téct po zahradě.

Jak poznáte ucpaný odpad?

Samozřejmě, že ucpaný záchod nebo odpad ze dřezu není těžké odhalit. Poznáte to tak, že voda odtéká pomalu, neodtéká vůbec, nebo se dokonce vrací. To už je v podstatě pozdě. Zbystřet byste měli už ve chvíli, kdy cítíte nepříjemný zápach. Je to znak toho, že v potrubí něco uvízlo a nejspíš to tam hnije.

Potrubí již v této chvíli není čisté, aby jím mohl protéct dostatečně silný proud. Pokud tedy zpozorujete už i onen zápach, jednejte preventivně. Ono vlastně není ani na škodu jednou za čas potrubí pročistit. Jak to udělat?

Jak na ucpaný odpad?

To je otázka. Návodů, jak na ucpaný odpad, najdete spoustu na internetu, různé vychytávky se dědí i v rodinách. Nejčastěji řešíme ucpané odpady v odtoku umyvadel, dřezu nebo vany. Někdo doporučuje vysypat do výlevky sůl a zalít ji horkou vodou.

Sůl především pohltí pachy a spíš zastane jen lehké čištění. O něco silnější je soda, někdy zabere i cola. Pokud chcete vyčistit odpad důkladně, nebo dokonce zlikvidovat nějaké nánosy, bez chemie se neobejdete.

Všeobecně se vžilo pojmenování „krtek“ podle jednoho přípravku, na trhu je však spousta produktů. Jde o tekuté i sypké čističe odpadů. Můžete použít hydroxid sodný i gel, jenž se lépe zachytí v sifonu a na stěnách potrubí. Nezapomeňte, že tyto přípravky jsou silně agresivní, proto raději používejte rukavice a pozorně si přečtěte návod.

Kdy je chemie zbytečná?

Když už voda stojí nad výlevkou, chemie vám již nepomůže. Stále ale nemusíte volat odborníka. Zajděte si do hobby marketu a pořiďte si ruční spirálu.

Doma sundejte sifon a zkontrolujte nejprve, jestli není ucpaný. Pokud ne, vezměte spirálu, vložte ji do potrubí a tlačte tak dlouho, až narazíte na překážku. Poté spirálou točte, tlačte do potrubí, klidně jí kruťte na obě strany. Tak dlouho, dokud nánosy nerozbijete.

Vyhráno máte, až voda začne odtékat. Spirálou stěny potrubí ještě oškrábejte, pak pomůcku vytáhněte, nasaďte sifon a pro kompletní vyčištění ještě použijte chemii na odpady.

Jestli řešíte ucpanou záchodovou mísu, nejdříve vypněte přívod vody a odmontujte hadičku napouštění. Odmontujte mísu, podívejte se, jestli není nános v sifonu či v místě napojení WC na potrubí. Pokud ne, pak je problém někde níže, a na to přijde již odborník.

rucni-pero-na-cisteni-odpadu

Foto: hercikakriz.cz

Firmy na čištění odpadů

Výše zmíněné způsoby čištění svépomocí zabírají a často se potíže vyřeší. To ale neznamená, že by bylo málo havárií, které potřebují odborný zásah.

A mnohdy je profesionální ruka zapotřebí rychle. Například v bytových domech je velký nápor na odpady, pokud je několik jednotek nad sebou. A pokud se najde například v sedmém patře takový „dobrák“, který rekonstruuje kuchyň a betonový odpad hází do záchodu, tak jeho sousedé v přízemí mohou být rychle vytopeni.

Jakmile se dole ucpe odpad a všechny jednotky budou rychle splachovat, voda bude logicky stoupat. V takovém případě určitě volejte odbornou firmu, která rychle přijede. Stejně jako v případě, kdy bude vypadlé těsnění, odsazené potrubí od sebe, prasklé potrubí, zmenšený profil kvůli zvětralému litinovému potrubí apod. To samozřejmě neodhadnete, ale naznačí vám to opakující se potíže. Odborníky volejte, i když vám opět nebude odtékat voda (i po opakovaném čištění nebude odtok o moc lepší), nebo bude dokonce stát.

Jak vám pomůže firma na čištění odpadů?

Firma na čištění odpadu disponuje speciální technikou, s níž zvládne těžké práce. Může jít o speciální kamerky, které pošle do potrubí, aby bylo vidět, jaké nánosy v potrubí jsou. Při rozsáhlejších problémech se nabízí vozy, které mají ve výbavě výkonnou motorovou spirálu, tlakovou vodu, systém na odsávání nečistot apod.

Právě takové služby nabízí firma HERČÍK a KŘÍŽ, spol. s r.o., která má špičkovou výbavu a i proto je jedničkou v Praze a Středočeském kraji při řešení problémů s kanalizací. Vyčistí vám odpad a kanalizaci, rovněž vám tyto odpady i zkontroluje, aby se předešlo větší havárii. Služby si můžete objednat telefonicky i online, nebo při rychlé potřebě kontaktovat havarijní linku.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.