Mech a lišejník na stromě: Měli bychom je odstraňovat

Lišejník

Mech a lišejník na stromě patří mezi velmi časté úkazy. Nejprve se vyskytnou na kmeni stromu v malém množství. Velmi rychle se však rozrůstají a kromě kmenu je někdy můžeme vidět i na větvích. Časem mohou pokrývat většinu kmenu stromu. A pro něj to rozhodně není zdravé. Mechy a lišejníky nežijí v souladu se stromem – čerpají z něj sílu a oslabují ho. S postupem času se jejich výtrusy dostávají hlouběji a hlouběji, až větev schne a praská.

Mech a lišejník na stromě nejsou kamarádi

Z tohoto důvodu se jak mechu, tak také lišejníku snažíme zbavit. Není to ale nic jednoduchého. Je třeba podchytit to hned v začátcích, dokud se tyto organismy ještě nerozšířily. Poznáme je jako zelený, šedý nebo dokonce zrzavý povlak na kůře stromu. Škodí stromu, ale velmi pomalu. Potrvá dlouho, než začnou strom vyčerpávat. Vyskytují se zejména na starších stromech, můžeme je považovat za jakýsi ukazatel toho, že strom ztrácí vitalitu.

Kůra

Foto: Pixabay

Pomoc proti mechu a lišejníkům

Obecnými pomocníky proti mechu a lišejníkům může být zlepšení cirkulace vzduchu. Těmto organismům se totiž lépe daří tam, kde je vlhko a nehybný vzduch. V případě neudržovaného stromu tedy můžeme jejich výskyt omezit tak, že je zbavíme přebytečných větví. Poté je třeba podpořit vitalitu stromu, a to hnojením, mulčováním, zaléváním a aplikací listového hnojiva. Jakmile se zlepší vitalita stromu, postižené větve můžete odříznout.

Jarní a podzimní péče o stromy

Pokud objevíte mech nebo lišejník, můžete se snažit jej ze stromu odstranit. Ideální doba k tomuto úkonu je brzy na jaře nebo na podzim, kdy končí vegetační období. Vezměte si kartáč a vápenné mléko a jemně jím mechy a lišejníky kartáčujte. Pod strom si předem natáhněte kus igelitu, který bude spadané části mechů a lišejníku shromažďovat. Neměly by padat přímo na zem.

Potřete mechy speciální směsí

Smíchejte 8 dílů vody, 1 díl dřevěného popela a 1 díl žíravého vápna. Pořádně vše promíchejte a nechte sedm dní odležet s tím, že každý dne směs promícháte. Po sedmi dnech natírejte mechy a lišejníky na stromech. Po nějaké době zčernají a samy odpadnou.

Zdroje info:

https://www.rhs.org.uk/biodiversity/algae-lichens-moss-on-trees-shrubs

https://www.dumazahrada.cz/clanek/musi-se-oskrabavat-mechy-a-lisejniky-ze-stromu-20220927.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!