Obezita u psů: jaká jsou pravidla psí diety

Pes s nadváhou

Obezita u psů je stejně nebezpečná, jako obezita u lidí. Příliš vysoká hmotnost způsobuje větší zátěž na klouby, takže váš mazlíček nemusí být ochotný hýbat se. Taktéž se u něj mohou rozvinout různá onemocnění, jako je například artritida nebo celá spousta kardiovaskulárních onemocnění. Léčba těchto onemocnění je nákladná, proto se vyplatí obezitě předcházet. Co když ale už pes tlustý je?

Nadváha vs. obezita u psů

I když jsou pojmy, jako je nadváha a obezita, používány jako synonyma, pravdou je, že se nejedná o totéž. Pokud si ale představíte, že se jedná o určitou hmotnost, která je nad normálem, budete mít pravdu. Nadváha není tolik závažná, jako obezita. Hovoříme o ní tehdy, když je hmotnost překročena o 5 % hmotnosti. Pokud je hmotnost překročena o 25 %, jedná se o obezitu.

Tlustý pes

Foto: Pixabay

Příčiny obezity

Obezita může mít různé příčiny. Většinou to souvisí s nesprávnou stravou. V některých případech člověk krmí svého mazlíčka lidským jídlem, které pro něho ale není vhodné. Jindy mu kupuje speciální granule, které ale nemusí být určeny pro něj (například granule pro štěňata jsou obvykle výživnější a tučnější, než granule pro dospělého psa), nebo mu je dáváme v příliš velkém množství. Dalším důvodem je samozřejmě nedostatek pohybu. Někdy ale souvisí obezita také s hormony. Nedostatek hormonů a následně hypotyreóza může způsobit nadváhu psa a je vždy důvodem k návštěvě veterináře.

Rizika nadváhy a obezity u psů

Když je pes těžší, než by měl být, může to vést k celé spoustě pohybových problémů. Vzniknout mohou různá onemocnění, jako jsou onemocnění kloubů a páteře, onemocnění jater, ledvin, střev či srdce. Psi s nadváhou mají snížený imunitní systém, což znamená, že jsou náchylnější ke vzniku nejrůznějších onemocnění. Feny mohou mít problém s rozmnožováním. Zvláštní riziko představuje diabetes – cukrovka totiž nutí psa přejídat se, ale zároveň vede k únavě a nedostatku pohybu. Takového psa jen těžce nutíte k pohybu.

Hubnutí prostřednictvím stravy

Důležité je nejenom podávat vyvážené jídlo, ale nastolit určité zvyky a některým nežádoucím se vyhnout. Tak například: psa krmte pouze z jeho misky. Nedávejte mu jídlo od stolu ani jinde. Obvykle psu takto podáváme jídlo, které je nezdravé a kalorické. Navíc nemáme kontrolu nad množstvím, které pes v průběhu dne sní. Také není nutné doplňovat prázdnou psí misku jídlem. Pokud váš pes sní vždy vše, co má v misce, rozdělte denní příděl krmiva do několika dávek během dne. Krmivo by mělo být zvoleno v souladu s požadavky vašeho psa a v množství, které uvádí výrobce.

Hubnutí pohybem

Zařadit dostatečné množství pohybu je pro hubnutí nesmírně důležité. Nejprve zvolte delší procházky (nepřehánějte to ale – z nuly na dvouhodinovou procházku náročným terénem můžete docílit opačného efektu: pes bude unavený, mohou ho začít bolet klouby a příště bude problém jej na procházku vytáhnout). Pomoci mohou hry na čerstvém vzduchu. Bezpečná rychlost hubnutí je 0,5 až 1 kg za týden.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-czym-grozi-nadwaga-u-psa-jak-sie-jej-pozbyc,nId,5183287

https://www.spokojenypes.cz/kdyz-psa-trapi-nadvaha/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!