Mateřídouška: jak se liší od tymiánu a návod, jak ji vypěstovat

Mateřídouška

Mateřídouška (Thymus) je poměrně známá, i když dnes už téměř zapomenutá bylinka. Dříve se používala do koupele malým dětem, které po ní měly být zdravé – a také dlouho spát. Svým vzhledem se velmi podobá rostlině, kterou používáme spíše v kuchyni, než pro její léčivé účinky: tymiánu. Jejich použití i léčivé účinky jsou obdobné, stejně tak jejich silná kořeněná vůně. Čím se tyto dvě rostliny liší a jak mateřídoušku pěstovat?

Mateřídouška vs. tymián

Ten první rozdíl, kterým se obě rostliny liší, je jejich původ. Zatímco tymián pochází u oblasti Středomoří a používá se zejména k ochucování pokrmů, mateřídouška má svůj původ přímo na našem území. A právě zde – a dodnes zůstává – je používána zejména jako léčivá rostlina na léčbu různých neduhů či posilování organismu. Oba dva druhy bylinek se tedy používají trochu odlišně. Mateřídouška se ale nejčastěji používá ve formě čaje nebo v koupeli. Mateřídouška je o něco méně vysoká – zatímco tymián dorůstá výšky kolem 40 cm, mateřídouška dosahuje pouhých 10 cm.

Mateřídouška

Foto: Pixabay

Základní podmínky pro pěstování

Pěstovat mateřídoušku není nijak těžké, protože se jedná o extrémně nenáročnou rostlinu. Je mrazuvzdorná, takže ji můžete pěstovat v horských oblastech i nížinách. Tato rostlina dorůstá výšky okolo 10 cm. Od června do září zdobí bylinu typické drobné kvítky fialové až růžové barvy. Květy jsou velkým lákadlem pro včely, protože velmi výrazně voní.

Výběr stanoviště

Při výběru stanoviště byste měli splnit dvě základní podmínky: místo by mělo být slunné a teplé a přitom chráněné před prudkým větrem. Ideální je proto mírný svah. Vzhledem k nenáročné povaze rostliny ji můžete pěstovat i na slunném parapetu či balkoně v nádobě. I zde se jí totiž bude dobře dařit. Semena vyséváme v březnu do květináče nebo v dubnu na konečné stanoviště. Jednotlivé sazeničky je třeba rozsadit.

Péče o rostlinu

Mateřídouška nevyžaduje žádnou speciální péči. V období sucha ji můžete čas od času zalít – jen pozor na přelití, to nemá příliš ráda. Po odkvětu je dobré květiny odříznou, aby dobře obrostla. Na jednom místě vám může vydržet i několik let.

Množení rostliny

Rostlinu je možné množit prostřednictvím semen, mnohem jednodušší metodou je ale rozdělit již existující trs. Děláme to na jaře nebo na podzim. Stačí si odrýt potřebný kousek i s kořenovým systémem a nasadit ho na jiné místo – klidně i do truhlíku.

Sběr mateřídoušky

Pro léčebné účely sbíráme mateřídoušku od června do září. Ideálním časem je odpoledne, když svítí sluníčko. Odstřihávají a používají se pouze ty části, které nejsou dřevnaté, takže je stříhejte v horní části. Použít ji můžete do různých sirupů i čerstvou, velmi často se ale také suší – v jedné vrstvě s teplotou do 35 °C. Ideální je sušit ji zavěšenou ve svazcích. Správně usušená bylina se od té čerstvé barvou ani chutí příliš neliší.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/materidouska-jak-pestovat-bylina-proti-nespavosti-kasli-koreni-recepty

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!