Máte rádi muškáty? Nadělejte si řízky už teď

Muškáty asi není třeba dlouze představovat. Ty vaše teď nejspíš spí dlouhým zimním spánkem ve sklepě nebo zimní zahradě. A jak se postarat to, aby byly na jaře zase plně fit? Pokud máte sazenice v péči už dva nebo dokonce tři roky, nebojte se zkusit to s nimi pěkně od začátku – řízkováním.

Zabráníte tak přílišnému vytahování rostlin, oholeným spodním částem a dalším růstovým nešvarům. Pokud jste to neudělali už na podzim, nařízkujte je teď v předjaří. Čím dříve, tím lépe. Optimálním obdobím je únor a březen nebo srpen.

Řízkování muškátů krok za krokem

Odřízněte zdravý výhon, 6 – 10 centimetrů dlouhý. Ponechte 2 – 3 listy na stonku, zbývající odstraňte. Vezměte si k ruce ostrý nůž, aby nedošlo k nechtěnému rozdrcení ostatních tkání rostliny. Těmito místy by pak snadno do muškátové sazenice pronikly bakterie a hniloba.

Po nařezání odložte sazenice po dobu dvou hodin stranou, a teprve po této době je uložte do nádoby s vodou, nebo je hned vysaďte do květináčků, naplněných písčitou půdou nebo směsí jemné rašeliny smíchané s pískem v poměru 1: 1. Taková zemina snadno absorbuje vodu a zároveň je vzdušná, takže neutlačuje kořeny.

Náš tip: Pokud se rozhodnete zasadit řízky ihned do země, použijte stimulátor kořenů, obsahující syntetické rostlinné hormony a fungicidy, bránící nebezpečné hnilobě. Urychluje tvorbu kořenů a zároveň je chrání.

Až mladé muškáty zapustí kořeny…

Mladé sazeničky pěstujte na světlém, ale ne příliš slunečném místě. Dbejte na pravidelnou zálivku. Jakmile mladé rostliny zakoření, začnou vytvářet nové listy. Tehdy je můžete zasadit do běžného truhlíku a pěstujte jako obvykle. Nové muškáty, vzešlé z řízků, vás překvapí rychlý růstem a množstvím květů. Ocení přihnojování a odstraňování odkvetlých květů. Bez dalších zásahů vám při dobrém zazimování vydrží následují dvě až tři sezóny.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)