Mandarinky, citrony, fíky, guava: užitečné tipy, které musíte znát pro jejich úspěšné pěstování

Mandarinovník

Všechny tyto rostliny mají společné to, že nejsou původem z našich krajin, a proto je nejčastěji pěstujeme jako pokojové květiny. Pravdou je, že některé z nich již mají mrazuvzdorné varianty, takže se dají pěstovat venku i celoročně. Ať už je pěstujete kdekoli, je dobré znát několik užitečných tipů, díky kterým budete při jejich pěstování úspěšní.

Zálivka „živou vodou“

Pro jarní zálivku můžete použít něco, co zahradníci označují jako „živou vodu“. Nemusíte se bát, nejde o nic zvláštního. Stačí, když si klasickou vodu přivedete k varu a poté ji přikryjete poklicí a necháte rychle vychladnout. To uděláte tak, že nádobu s horkou vodou ponoříte do větší nádoby, kde je ledová voda. Voda při zálivce by neměla mít méně, než 30 °C.

Fíkovník

Foto: Pixabay

Pozor na odpařování vody

Aby nedocházelo k nadměrnému vysušování zeminy, můžete na ni použít mulč (například mech). Rostliny by neměly být na přímém slunci, pokud se z nich voda nadměrně vypařuje. Nejlepší je umístit je na stůl blízko okna. Voda vydrží cca 2 týdny.

Zakořenění rostlin

Pro lepší kořeny je dobré, když horní vrstvu zeminy čas od času uvolníte. Dejte si ale přitom pozor na poškození kořenů. Aby se sazenice lépe zakořenily, můžete použít šťávu z aloe. Je to dobrý růstový stimulant. To je dobrá zpráva pro ty, kdo doma aloe vera pěstují. Stačí, když aloe po dobu jednoho týdne přestanete zalévat a poté odříznete několik listů. Zabalte je do tmavého papíru a nechte 2 týdny v lednici. Díky tomu dojde k aktivaci biologicky aktivních látek, které jsou obsaženy v aloe. Poté z aloe vymačkejte šťávu a namočte do ní spodní část zakořeněných řízků. Po 10 až 12 hodinách vysaďte. Stejnou službu vám prokáže roztok, připravený z 1 lžičky medu a 200 g teplé vody. Postup je stejný.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/10/18/mandariny-limony-inzhir-guavu-fejhoa-v-domashnih-usloviyah-sovety-praktika/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!