Mák setý aneb Jak na jeho pěstování na zahradě pro potravinářské účely

mák

Naše republika patří mezi země na předních místech coby pěstitel máku. Některé vzdálené země označují nevědomky naši republiku za opiového magnáta. U nás se pěstuje mák pouze pro potravinářské účely. Jak pěstovat mák na zahradě? Kdy je správná doba pro sklizeň?

Mák setý je jednoletá rostlina, která je v ČR běžně pěstovaná coby zdroj potravinářského máku. Květy máku jsou bílé, růžové, červené či fialové barvy s černohnědou skvrnou ve středu. Uprostřed květu se tvoří makovice a samotné květy opadávají. Mák kvete od června do srpna. Pěstuje se v mnoha odrůdách a barevných variantách. Často se lze setkat s planými odrůdami.

Mák lze sít už v únoru

Mák se seje včas, a to nejdříve ze všech plodin, můžete ho sít už i na sníh. Nevadí, pokud semínka zapadají sněhovou pokrývkou, neboť nezmrznou. Není však dobré sít na bláto. Co se týče půdy, tak vhodná je střední, bez hnojiv, ale dobře zásobená humusem a živinami. Máku zkrátka prospívají půdy, které jsou vhodné pro plodiny tzv. 2 trati, tj. cibule, kořenová zelenina, saláty.

Do půdy je třeba zapracovat dusík. Ohledně výsevu platí, že na ar půdy se vysévá zhruba 20 g máku (semeno nemoříme). Pro lepší výsev se doporučuje ztrojnásobit příměsí téže velikosti a hmotnosti. Jako příměs je možné použít i upražená semena máku, která nevyklíčí. Mák se seje řídce do řádků cca 30 cm vzdálených, do hloubky 0,5 cm. Za vlhka mák vzejde však z povrchu i z větší hloubky. Důležité je mák včas jednotit, a to už při vytvoření 2 až 4 pravých listů. Jednotí se na vzdálenost 10 až 15 cm. Při jednocení je nutné k rostlinkám přihrnout půdu a okopat je.

makovice

Foto: Pixabay

Vhodné odrůdy a pozor na záškodné ptactvo

Mezi nejvýnosnější odrůdy patří Opál, Gerlach, Maraton, Lazur, Albín a Sokol. Z plochy 10 m² při dobré péči a vhodných podmínkách lze získat až 2,5 kg semen.

Mezi největší záškodníky patří ptactvo, které před dozráváním vyklovává tobolky. Ochrana je složitá, proto je mák třeba včas sklízet. To se provádí, když jsou makovice suché. Efektivní je sklizeň v teplých dnech za poledne, a to obden (nebo klidně denně). Sbírá se tak, že v kolínku se zlomí prosvětlené makovice (semeno musí už však být tmavé) a nechá se minimálně 2 dny dojít na lískách na slunci, ihned pak je třeba ručně odsemenit. Jde to snadno i bez nože. Semeno je téměř čisté, pak už je jen v tenké vrstvě třeba dosušit a přesít na prachovém sítu. Skladujte v temnu a suchu.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay