Loganberry čili ostružinomalina: Pěstování krok za krokem

Loganberry

Loganberry je označení pro křížence maliny a ostružiny. Odtud také plyne český název pro tuto rostlinu ostružinomalina nebo někdy také malinoostružina. Plodem jsou tmavě červené bobule, které mají podobně jako klasické maliny nebo ostružiny kuželovitý tvar. Jsou velmi sladké a šťavnaté. Nejčastěji se jedí syrové, vhodné jsou ale také na přípravu kompotů či marmelád – zkrátka a dobře, použít je můžete tak, jak byste použili maliny nebo ostružiny.

Proč loganberry?

Své jméno získala tato rostlina podle pěstitele Jamesi Harvey Loganovi, který tento přírodní hybrid vypěstoval. V obchodech na plody z této rostliny nenarazíte, protože se musí sklízet ručně a mají krátkou trvanlivost. Proto se vyplatí je pěstovat. Plodů se obvykle dočkáte v létě. Při sklízení je potřeba dbát opatrnosti, protože rostlina obsahuje trny. Je také potřeba zajistit rostlinám dostatek místa. Pěstovat můžete jen jednu rostlinu. Dobrou úrodu budete mít zajištěnu na příštích 10 let (a více).

Loganberry květ

Foto: Pixabay

Kam rostlinu umístit?

Vyberte pro rostlinu místo s plným sluncem a dobře propustnou půdou. Nepěstuje je příliš blízko plotů nebo zdí a od ostatních rostlin jim dopřejte rozestup alespoň 2 metry. Nové rostliny jsou pouze holé dřevo s kořenovým balem, které lze zasadit na podzim nebo brzy na jaře, když půda není zmrzlá. Před zasazením je vhodné myslet také na oporu rostlin – například dřevěný sloupek a drátěný systém. Několik hodin před vysazením je dobré namočit sazenice do kbelíku s vodou. Díra, do které je budeme sadit, by měla být dvakrát tak větší, než je kořenový bal rostliny. Na dno díry přidejte kompost a dobře zalijte. Vysaďte do hloubky, ve které rostlina byla zasazena dříve. Zahrňte půdou a zalijte.

Kdy bude první úroda?

Někdy si budete muset na první úrodu počkat až dva roky. Rostliny ale zalévejte, aby neuschly – obzvláště v horkém létě.

Prořezávání a tvarování

Je velice časté pěstování ve tvaru vějíře, například proti zdi nebo na drátěném systému. Pro dosažení lepší úrody a kontrolovaného růstu je vhodné rostlinu pravidelně na podzim prořezávat. Zbavujeme se starého dřeva – toho, které již odplodilo. Zelené výhonky ponechte, budou plodit následující rok.

Sklízení ovoce

Jakmile je ovoce červené nebo fialové, je připraveno ke sklizni. To, že je možné připravené poznáme také tak, že jemným zatáhnutím za ovoce se plod oddělí od středového jádra skoro samo. Půjde to velice snadno. Na plody buďte opatrní, jsou měkké a snadno je rozmáčkneme. Také je nesbírejte do příliš hluboké nádoby (váha ostatního ovoce spodní plody deformuje a snižuje jejich trvanlivost). Plody myjeme těsně před konzumací.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-loganberries/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!