Hadí bylinka nám prospívá, i když ji jenom tak přidáváme do jídla

Je velmi oblíbená v orientální nebo středomořské kuchyni. Ale díky jejímu snadnému pěstování ji můžete v čerstvém stavu využít i v ČR. Právě v této podobě má totiž pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) na naše zdraví ty nejlepší účinky.

Můžete ho znát také pod názvem pelyněk kozalec a řadí se do do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Do pokrmů i jako léčivá bylina je používán už od starověku. A jaké benefity nám může přinést?

Pomůže se zažíváním i vysokým cholesterolem

Má opravdu silné účinky, takže stačí, pokud si každý den přidáte do svých pokrmů několik čerstvých lístků estragonu a brzy se můžete těšit na jeho benefity. Pomáhá například snižovat cholesterol a v našem trávení působí antimikrobiálně. Poradí si tedy s nejrůznějšími záněty, poslouží jako podpůrná léčba při vředech apod. A také podporuje trávení.

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) Foto: Stan Shebs / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artemisia_dracunculus_6.jpg

Do našeho těla také dodává některé důležité vitamíny a minerály. Zmínit bychom měli zejména vitamín A, hořčík, draslík nebo vápník. V sušeném stavu proto estragon nabídne pozitivních účinků mnohem méně.

Proč se mu vlastně říká hadí bylinka?

Teorií je v tomto ohledu hned několik, nejčastěji se však uvádějí dvě. Ta první říká, že se v zemích svého původu často používal jako lék právě na hadí uštknutí. Druhá se pak odkazuje na jeho výraznost v pokrmech, díky níž dokáže při nesprávném dávkování přerazit všechny ostatní ingredience. Chová se tak opravdu jako had, protože na první pohled vypadá tak nenápadně.

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) Náhledové foto: David J. Stang / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artemisia_dracunculus_15zz.jpg

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/pelynek-kozalec-artemisia-dracunculus.htm

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)