Líska: chutné oříšky přímo z vaší zahrady

Líska

Lískové oříšky jsou plodem dřevin, které známe jako lískové keře. Ačkoli je tento oříšek u nás dnes velmi oblíbený, nebylo tomu tak vždycky. Lískové keře pochází původem z Asie, ale dnes se jim nejlépe daří v Turecku. V hojném zastoupení je pěstujeme ale také u nás, v České republice. Aby se jim dařilo co nejlépe, je dobré zasadit rovnou dva lískové keře různých odrůd. Jaké další podmínky musí být splněny pro maximální množství plodů?

Výběr stanoviště

Když si domů přinesete lískové keře k zasazení, čeká vás nejprve otázka, kam s nimi. Lískovým keřům se daří na jihozápadních stranách, tj. na světlých stanovištích. Půda zde by měla být lehčí a dobře propustná. Je dobré, když je vlhká, ale nikoli přemokřená. Keře vysaďte ve vzdálenosti 3 až 4 metry od sebe. vzhledem k tomu, že se rostlina pyšní bohatým kořenovým systémem, můžete ji použít také ke zpevnění půdy ve svahu. Maximální nadmořská výška, ve které vám keř poroste je ale 750 m.

Lískové ořechy

Lískové ořechy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsadba keře

Na jeden keř si připravte díru hlubokou 50 cm a průměru 1 m. Půda zde by měla být dobře prokypřená. Můžete ji vylepšit dobře uleželým kompostem nebo chlévskou mrvou. Jestliže se vám zdá půda příliš suchá, můžete do ní přidat mykorrhizy. To jsou symbiotické houby, které rostou na kořenech rostliny a vylepšují její růst.

Hnojení a zálivka

Na jaře doplňujeme dusíkatá hnojiva, a to ve dvou dávkách. Jinak doplňujeme standardní složky: draslík, fosfor a dusík. Jednou za tři roky je dobré přidat také kompost nebo chlévskou mrvu. Lískové keře zaléváme minimálně třikrát v průběhu vegetačního období. Vlhkost je důležitá, a proto je vhodné mulčování v okolí keře, které zadrží vlhkost v půdě.

Řez lísky

Ihned po výsadbě provedeme zkrácení čtyř až pěti nejlepších větví. Tento řez provádíme na jaře, pokud jste vysadili své keře na podzim, počkejte s tím tedy do jara. Těchto pět nejlepších větví zkraťte tak, aby zůstalo pět až šest oček. Díky tomu keř pořádně zesílí a rozvětví se. Další řez provádíme až po čtyřech letech od výsadby. Protože líska nejlépe plodí na jednoletém dřevě postranních vodorovných větévek, snažíme se tyto zachovat. Řez se tedy provádí do šířky tak, abychom získali v koruně co nejvíce světla. V červnu a červenci hledejte nové větve, které jsou už zdřevnatělé, a ty zkraťte na 4 až 6 oček. Jinak se samozřejmě zbavujeme všech uschlých, překážejících nebo dovnitř rostoucích větví.

Nemoci lískových ořechů

Největšími nepříteli jsou veverky. Ze světa hmyzu je to pak nosatec lískový, díky němuž jsou plody červivé. Nejlepší prevencí proti němu je chemický postřik na konci června, protože právě v tomto období klade samice nosatce vajíčka.

Líska: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!