Lišejníky mohou být pro zdraví stromů nebezpečné: Zlikviduje je postřik z jedlé sody

Lišejník

Lišejníky mohou být pro zdraví stromů nebezpečné: Zlikviduje je postřik z jedlé sody. Lišejníky sice stromům přímo neškodí, ale mohou nechtěně poskytnou útočiště různým škůdcům a chorobám, které poté strom poškozují Rozhodně se tedy vyplatí zatočit s nimi co nejdříve.

Lišejníky a jejich vlivu na stromy

Lišejníky jsou tvořeny symbiotickým vztahem mezi houbami a řasami a daří se jim ve vlhkých podmínkách. Běžně se vyskytují na kůře ovocných stromů v našich zahradách, a to zejména v prostředí s vysokou vlhkostí a omezeným slunečním zářením. Lišejník sice není parazitický, ale může pokrývat rozsáhlé plochy kůry, čímž může zadržovat vlhkost na povrchu stromu a podporovat hnilobné procesy.

Bezpečné a účinné řešení jménem jedlá soda

Jedlá soda, mírně alkalická látka, je proslulá svou všestranností při úklidu v domácnosti i na zahradě. V kontextu zahradnictví ovšem působí jako ekologický fungicid a čisticí prostředek, který dokáže účinně odstranit lišejníky, aniž by poškodil kůru stromu.

Lišejník

Foto: Pexels

Jak použít jedlou sodu k ošetření lišejníků

  • Smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody s 1 litrem vody. Roztok míchejte, dokud se jedlá soda zcela nerozpustí.
  • Roztok jedlé sody naneste štětcem nebo rozprašovačem na místa stromu postižená lišejníkem. Rozhodně s ním nešetřete, lišejník by jím měl úplně nasáknout.
  • Roztok nechte na lišejníku působit několik hodin nebo ideálně přes noc.
  • Jedlá soda způsobí, že lišejník nabobtná a později odpadne.
  • Jeho zbytky stačí doškrábat hrubým kartáčem.
  • Ošetřená místa opláchněte čistou vodou, abyste odstranili zbytky jedlé sody a uvolněné lišejníky.

Proč zvolit jedlou sodu?

Existují hned tři důvody, proč je dobře místo klasickým postřiků z obchodů sáhnout po jedlé sodě:

  • Netoxická a bezpečná: Jedlá soda je bezpečná pro použití v blízkosti dětí a domácích zvířat, takže je vynikající volbou pro domácí zahrady.
  • Cenově výhodná: V porovnání s komerčními fungicidy se jedná o levný prostředek.
  • Šetrné k životnímu prostředí: Jedlá soda nepřispívá ke splachům chemikálií ani ke kontaminaci půdy.

Preventivní opatření k omezení růstu lišejníků

Pravidelným prořezáváním stromů se provzdušuje koruna, což zlepšuje pronikání slunečního světla a cirkulaci vzduchu a omezuje vlhké podmínky, které podporují růst lišejníků. Zajistěte také, aby byly stromy dobře vyživované a zdravé. U silného stromu je méně pravděpodobné, že bude hostit velkou kolonii lišejníků.

Neprodleně také řešte případné problémy se škůdci, protože stresované stromy jsou naopak ke kolonizaci lišejníky náchylnější.

 

Zdroj: https://taktojenassvet.cz/lisejniky-na-stromech-jak-se-jich-zbavit-a-je-to-nutne/, https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/lisejniky-mechy-na-stromech-jak-se-jich-zbavit-zcela-zdarma-jiz-se-s-nimi

Náhledové foto: Pexels

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)