Lišejník ovocným stromům neprospívá. Není ale nutně škodlivý

Lišejník

To, jestli je lišejník na stromech škodlivý, je dlouholetý spor. Vzhledem k tomu, že se objevuje na stromech, které jsou staré, chátrají nebo dokonce už umírají, je to připisováno právě na jeho vrub. Není to ale tak. Lišejník se objevuje na stromech, kde už tento úbytek započal, ale není jeho příčinou. Na zdravých a rychle rostoucích stromech se vyskytuje málokdy. Najít jej můžeme ale také na skále, zemi či dokonce na náhrobcích a sochách. Nepotřebuje tedy hostitele, jen místo k růstu.

Lišejník není rostlina

Lišejník je výsledkem symbiotického vztahu mezi houbou a řasou nebo sinicí a často také jedním dalším organismem. Odhaduje se, že více než 6 % zemského povrchu (všechny kontinenty) pokrývají lišejníky. Mohou mít různé tvary a barvy. Lišejník je obvykle prvním typem organismu, který se objeví po přírodní katastrofě, jako je požár. Dokáže přežít, když rostliny nemohou, a obvykle roste na drsných površích, jako jsou kameny nebo staré ploty.

Lišejník

Foto: Pexels

Podmínky pro růst

Pro lišejník je ideální dostatek slunečního světla a vlhkost. Proto se často vyskytuje na slunných místech, která jsou vystavena dešti. Lišejník je soběstačný, ze stromu nebere žádné živiny. Škodí ale nepřímo, protože poskytuje místo k úkrytu různých škůdců. Navíc kůra pod lišejníkem předčasně šupinatí a trhá se. Strom s lišejníky rychleji stárne a vyhání mnoho „vlků“. Strom má menší přírůstky, což je nežádoucí.

Lišejník má i své výhody

Lišejník funguje jako přirozený indikátor kvality vzduchu – absorbuje vše v prostředí kolem sebe, ale daří se mu pouze tehdy, když je kvalita vzduchu čistá. Slouží jako zdroj potravy divokým zvířatům, jako jsou jeleni a někteří ptáci.

Odstranit lišejník

Vzhledem k nevýhodám jej z ovocných stromů odstraňujeme. Jak? Pilkou na železo nebo obyčejným kartáčem, kterým lišejník ze stromu oškrábete. Předtím podložte pod strom plachtu, kde oškrábaný lišejník popadá. Ten pak spalte. Buďte opatrní, ať příliš nepoškodíte strom. Nebo můžete použít směs vápna a dřevěného popela (1 díl hašeného vápna, jeden díl popela ze dřeva a osm dílů vody – po smíchání nechte směs týden uležet, přičemž každý den promíchejte). Naneste na místa napadená lišejníkem. Po určitém čase začne lišejník opadávat.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/lisejniky-na-stromech-30000214.html

https://www.independenttree.com/is-lichen-on-trees-harmful/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!