Libeček nejen do polévky: Zpestří chuť pokrmů a pročistí vám krev

libeček

Libeček je oblíbeným a nepostradatelným kořením, ale také léčivou rostlinou. Typické aroma této rostliny jí propůjčilo lidový název „magikořen“. Prozradíme vám, netypické a pro mnohé neznámé možnosti využití této blahodárné rostliny. I samotná historie této léčivky stojí za zmínku.

Cesta vedoucí z kláštera do naší kuchyně

Rostlina pochází z hornatých zemí jižní Evropy. Převládá názor, že původem je z Asie. Nicméně údajně nejstarší zmínky o pěstování v Evropě pocházejí ze 12. století. Libeček se nejprve pěstoval v klášterech. Později ho mniši rozšířili do dalších zemí. Anglické označení „lovage“ má zřejmě mnoho společného s láskou. Libeček se užíval pro vylepšení všech funkcí pánve. To ho pojilo s milostným životem po více jak 600 let.

Rostlina s mnoha lidovými názvy

O oblíbenosti rostliny svědčí mnoho lidových názvů, jako například libčí, lobeček, mágovka, lubeček. Ano, kdysi se nejvíce pěstoval na horách. Dnes ho lze pěstovat na zahrádce, terase, balkonu či dokonce za oknem na parapetu. Při správném pěstování dokáže časem vytvořit hezký keřík. Listy se sbírají v prvním roce pěstování, zatímco kořen až v druhém. Ten se po očištění nakrájí, usuší a rozemele na jemný prášek, který má ještě výraznější chuť než čerstvý.

Rostlina působí účinně na jaterní problémy, snižuje plynatost. Libeček je vhodný coby lék při kolikách. Stejně tak působí příznivě při léčbě ledvinových kamenů. Mírní projevy alergií, ulevuje od kašle. Libeček není jen účinné koření při vaření, které dodá pokrmům jedinečnou chuť, ale pomůže i při revmatismu či zánětlivém onemocnění kloubů. Je třeba být ovšem opatrní při těžších chorobách ledvin, jakožto během těhotenství a kojení. Libeček není vhodný jako lék pro dlouhodobé užívání.

Odvar coby koupel na bolest kloubů

Odvar z natě můžete použít jako koupel při dně, revmatismu a jiných zánětlivých onemocněních kloubů. Je možné koupat jak nohy, tak i ruce, a to po dobu 10 až 15 minut v mírně teplém odvaru.

bylina

Foto: Pixabay

Libečkový olej

Zpestřete si jídelníček a připravte si skvělý libečkový olej, který můžete použít na marinování masa nebo jím potírat zeleninu. Poslouží i jako vhodný a rozhodně originální dárek.

Na výrobu oleje budete potřebovat libeček, cibuli, česnek, chilli, červenou papriku, kmín, sůl, olej, tymián, listy rozmarýnu. Všechny bylinky nasekejte nadrobno, osolte a přidejte další koření. Připravenou nádobu naplňte do poloviny a řádně promačkejte. Poté zalijte olejem a nechte dostatečně rozležet. V oleji se tak uvolní všechny chutě a vůně. Skladujte na suchém a tmavém místě.

Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, i60.cz, https://www.researchgate.net/publication/342581714_Lovage_Levisticum_Officinale_WDJ_Koch_Roots_A_Source_of_Bioactive_Compounds_Towards_a_Circular_Economy

Náhledové foto: Pixabay