Lesní jahody můžete mít i ze semínek. Jen je třeba začít s výsevem včas

jahody

Lesní jahody mají poměrně sazenice, které jsou náchylné na sucho, vzcházejí nerovnoměrně a jsou malé. To všechno může způsobit problémy při jejich přesazování. Protože mohou být též drahé, nechcete s nimi takto plýtvat. Není ale problém koupit si semínka a vypěstovat si vlastní sazenice. Je to levnější varianta. S výsevem můžete začít už v únoru nebo průběhu března, je ale možný i v létě. V tomto ročním období ale obvykle dáváme přednost množením z řízků či šlahounů.

Lesní jahody každý rok nové

Na rozdíl od klasických zahradních jahod jsou ty lesní menší a sladší. Jejich nevýhodou je ale to, že už po prvním roce jejich výnos klesá. Proto je dobré si každý rok ze semen vypěstovat nové sazenice nebo si je zakoupit. Semena je dobré předpěstovat doma, například v truhlíku či jiných nádobách. Počítejte s tím, že vzchází nerovnoměrně. Mladé sazeničky může poškodit déšť nebo naopak sucho. Mladé rostlinky jsou velice citlivé na sucho, takže základem je zalévat je tak akorát.

Jahody

Foto: Pixabay

Výsev lesních jahod

Semínka se vysévají poměrně mělce. Naplňte si nádobu zeminou a semínka dejte na její horní část. Poté je jen lehce zasypte zeminou. Ta by měla být lehká, klidně je možné využít substrát pro výsev a sadbu nebo dokonce dobře uleželý kompost. Pro lepší zadržování vody můžete k zemině přidat perlit. Potrvá asi tři týdny, než semena vyklíčí. Závisí to hodně na teplotě, pokud je teplota nad 10 °C a víc, vzcházejí rychleji. Jakmile budou mít malé rostliny dva až tři pravé listy, můžete je přesadit do vlastního květináče. Asi po měsíci je možné vysadit je rovnou do země.

Lesní jahody v zahradě

Sazenice je třeba pravidelně zalévat. Půda nesmí nikdy vyschnout, pozor ale na přemokření – rostlina nechce stát v podmáčené půdě. I to je důvod, proč raději pěstovat v nádobách, než vysít rovnou do země (pokud chcete, můžete do země vysít od dubna do května). Semínka je dobré zprvu zalévat odstátou vodou, ideálně lahví s rozprašovačem. Tak máte jistotu, že nepřemokříte půdu a nedojde k posunu semínek. Na konečné stanoviště v zahradě je lze přesadit kdykoli od dubna do podzimu.

Nechte lesní jahody otužovat

Pokud jste rostlinu dosud pěstovali ve vytápěné místnosti, je dobré je přizpůsobit nižším venkovním teplotám. Sedm až deset dní před vysazením do zahrady je můžete přes den vynášet ven, na noc je dejte zase do interiéru, do chladnější místnosti. Pokud je přes den příliš velká zima, necháme je doma. Takto si mladé rostliny zvykají na vítr, slunce, ale i teplotní rozdíly.

Množení lesních jahod

Pokud svým rostlinám dopřejete dobrou péči, mohou se vám na zahradě začít množit samy. Mohou se šířit ze semínek, které jsou na ovoci (například když přezrálé jahody vyhodíme do kompostu). Nejlépe porostou pod stromy nebo v polostínu. V těchto podmínkách je také jednodušší zachovávat vlhkou půdu, kterou potřebují pro optimální růst.

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/siew-poziomek-jak-gleboko-i-kiedy/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/lesni-jahody-zdrave-mlsani-a-pestovani-na-zahrade.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!