Ledový salát: průvodce pěstování těchto křupavých listů

Ledový salát

Vypěstovat ledový salát může být pro mnohé tak trochu výzva. Ono je totiž spousta odrůd ledového salátu, stejně jako je můžeme rozdělit na rané, středně rané, středně pozdní a pozdní. Toto označení je pro mnohé velmi matoucí, takže může vznikat zmatek v tom, kdy se hodí je vysadit. Skutečností ale je, že ze všech druhů zeleniny absorbuje ledový salát nejnižší množství škodlivých dusičnanů. Ledový salát je možné pěstovat ze sazenic nebo výsevem semen.

Ledový salát a jeho pěstování

Na pěstování ledového salátu není v podstatě nic složitého. Semena nebo sazenice jsou dostupné v každém zahradnictví a velkém množství supermarketů. Salát pěstujeme v substrátu, který je úrodný, hlinito-písčitý a rychle se zahřeje. Ledový salát vydrží i teploty do – 5 °C, pokud je ale chladno delší dobu, můžeme být svědky deformovaných hlávek. Optimální teplota pro pěstování je 12 až 14 °C. Pokud je více, než 20 °C, může dojít k tomu, že hlávky budou lehčí a delší.

Ledový salát

Foto: Pixabay

Výsev ledového salátu

Semena je možné vysévat již v únoru, pokud máte semena raných odrůd. Tuto informaci se obvykle dočtete na obalu semínek. Informujte se předem o ideálním datu výsevu semen. Semena vyséváme do hloubky 0,5 cm a přikrýváme stejně velkou vrstvou zeminy. Ke sklizni budou při správné zálivce a hnojení připraveny za asi 30 až 35 dní.

Péče o ledový salát

Záhon udržujeme bez plevele, který by salátu mohl konkurovat ve vodě a živinách půdy. Péče spočívá taktéž ve správné zálivce, hnojení a kypření půdy mezi rostlinami. Zálivka by měla být pravidelná, ale přiměřená. Nechceme, aby hlávky stály ve vodě, ale ani aby měly žízeň. Pokud máte podezření, že vaše půda neobsahuje dostatek živin, můžete přidat hnojivo.

Sklizeň ledového salátu

Vzhledem k tomu, že ledový salát tvoří kompaktní hlávky, sklízíme jej celý odřezáním těsně u země. Listy ledového salátu jsou vhodné pro každého, i pro ty, kteří drží dietu. Jsou totiž nízkokalorické, obsahují málo sacharidů a tuků. Naopak jsou zdrojem vlákniny, draslíku, železa, kyseliny listové, hořčíku, betakarotenu, vitamínu A, D a E. Protože jej konzumujeme vždy syrový, můžeme si být jisti, že všechny živiny zůstanou uvnitř.

Zdroje info:

https://www.rynek-rolny.pl/artykul/uprawa-salaty-lodowej-podpowiadamy-jak-cieszyc-sie-kruchymi-i-soczystymi-liscmi.html?page=2

https://fajnyogrod.pl/porady/uprawa-salaty-lodowej-w-ogrodzie-wysiew-pielegnacja-porady/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!