Polnička tuhá: Zapomenutá houbička, která vyroste i u parkoviště

Polnička tuhá

Jaro je v plném proudu a prakticky všichni houbaři už se nemohou dočkat těch správných žní, které brzy přijdou. Na hříbky si musíme ještě nějaký ten pátek počkat, nicméně mnohé houby rostou už nyní. Když pomineme smržovité houby a třeba takovou čirůvku májovku či sírovce, setkat se můžeme třeba s polničkami. Taková polnička raná nebo polnička tuhá rozhodně stojí za to. My jsme našli polničku tuhou. Konkrétně jsem ji nalezl přímo ve štěpce vedle parkoviště. Jak takovou polničku tuhou poznat, s čím ji lze zaměnit a jak ji využít? To vše vám prozradíme v následujících řádcích.

Malé rozpraskané houbičky

Polnička tuhá zaujme na první pohled rozpraskaným kloboukem. Ten má zhruba v průměru nějakých 30 až 70 mm. Mladší plodnice se vyznačují polokulovitým tvarem, starší už mají klobouk spíše plochý. Z hlediska barevného odstínu lze hovořit o bělavé až okrové barvě. Pokud ještě není klobouk rozpraskaný, bývá hladký.

Polnička tuháPolnička tuhá: Foto Radek Štěpán

Charakteristický houbovitý vzhled

Polnička tuhá se vyznačuje poměrně hustými lupeny, které jsou bělavé a později lehce nahnědlé. Mladší plodnice disponují také blanitým závojem. Houba není nijak výrazně velká. Délka třeně se pohybuje mezi 50 až 80 mm. Tloušťka v maximu tak okolo 10 mm. Jinak je třeň bělavý a u některých plodnic najdete titěrný prsten. Když si k polničce tuhé čichnete, nic moc neucítíte. Vůně je nenápadné a chuť jemně nahořklá.

Najít ji lze už od dubna

S polničkou tuhou se lze setkat podobně jako třeba s podobnou polničkou ranou již od dubna. Roste až do října. Nejčastěji se nachází na mulčovací kůže nebo štěpce, nicméně není problém, aby vyrostla i na loukách a v lesích.

Polnička tuháPolnička tuhá: Foto Radek Štěpán

Využívají se jen kloboučky

Přesně tak, třeň je vcelku tuhý. Hodí se třeba pod maso, případně si lze z polničky připravit i smaženici. Chuťově to určitě není žádná hitparáda, nicméně jde o jedlou houbu, která roste i v době, kdy je jiných jedlých hub méně.

Zdroje info: Autor, nahoubach.cz, myko.cz

Polnička tuhá: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.