LED pěstební světla nabízí zrychlený vývoj rostlin a spolu s tím i delší vegetativní období – určitě se je vyplatí pořídit

LED pěstební světla nabízí zrychlený vývoj rostlin a spolu s tím i delší vegetativní období. Ve sklenících či pěstírnách, osvětlených LED technologií, lze rostliny pěstovat po celý rok a to bez ohledu na počasí, jaké panuje venku.

Frekvence sklizně je odvislá od druhu plodiny, kterou se zabýváme. Salát vyroste podle druhu asi za 40 dní, rajčata pak potřebují přibližně 7-8 týdnů. Sazenice pro zimní produkci se proto obvykle vysazují až v září, kdy první sklizeň probíhá už na konci listopadu. Řekněte – není to opravdu lákavá představa? V době, kdy je většina zeleniny drahá a bez chuti si můžete dopřát svou vlastní úrodu plnou vitamínů s garancí domácí kvality.

Jak využít umělé osvětlení v běžném skleníku

A jak je na tom běžný skleník? Při stejném termínu výsadby bývá první větší produkce dostupná až v lednu. Ještě nedávno bylo proto takto pozdní pěstování plodin naprosto nerentabilní, protože jen spoře slunečně osvětlené zimní měsíce nebyly pro pěstování rostlin příznivé a běžné přisvětlování nedokázalo sílu slunečních paprsků plně nahradit.

Foto: Pixabay

Ovšem dnes může být výrobní období ve skleníku osvětlovaném LED technologií až o čtyři měsíce delší. Zeleninu si tak snadno opatříte i v době, kdy se její cena v obchodech šplhá do téměř neuvěřitelných výšin, aniž byste museli s výsadbou začínat hluboko uprostřed léta. A to v opravdu špičkové kvalitě.

Chuť, kterou oceníte – výhoda, která je nadevšechno

A jak taková zelenina vypěstovaná pod LED světlem chutná? Negativní dopady určitě nezaznamenáte – ba právě naopak! Rozdíl je patrný zejména u oblíbených rajčat. Když totiž jejich plody dozrávají právě pod světlem LED, chutnají mnohem lépe, než ty běžně přístupné v obchodech.

Tehdy se totiž ještě zelené ukládají do beden a teprve tady postupně a zčervenají. Jde o praxi běžnou používanou výrobci z Nizozemska nebo Španělska, jejichž rajčata u nás bývají k dostání nejčastěji. Jde o pochopitelný krok obchodníků, kteří tak chrání své plodiny před znehodnocením při dopravě. Pokud však vsadíte na pěstování pod LED světly, už nikdy se s uměle dozrávajícími plody potýkat nemusíte.

Chováte se také maximálně ekologicky

A aby toho nebylo málo, současně tak přispíváte ke snižování uhlíkové stopy. Nekupujete si totiž zeleninu, která musela před cestou do obchodu urazit velkou vzdálenost. A to je další výhoda, s níž je třeba počítat. Ekonomické, ekologické a chutné – takové bude vaše podomácku vypěstované ovoce nebo zelenina.

 

Zdroj: https://www.ledmegrow.cz/led-panely/, https://www.zbozi.cz/dum-byt-a-zahrada/osvetleni/osvetleni-pro-rust-rostlin/, https://www.ledmegrow.cz/pestebni-led-osvetleni/, https://www.growmarket.cz/osvetleni

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)